Северна Корея обяви, че вчера е тествала нова противовъздушна ракета, като това е четвъртият й тест в областта на оръжията за по-малко от месец. Този тест е осъществен само броени дни след като Северна Корея изстреля нова хиперзвукова ракета, за която се смята, че разполага с ядрен капацитет.
Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен заяви, че подобни тестове „създават по-големи предпоставки за нестабилност и несигурност“. В отговор на това представител на Пхенян обясни, че оръжията са необходими на Северна Корея за самозащита, като обвини САЩ и Южна Корея в прилагане на „двойни стандарти„.
Последните оръжейни тестове, извършени в азиатската страна, се разглеждат като ясен знак, че Пхенян няма намерение да забави плана си за разработване на оръжия, въпреки строгите санкции. Според държавния вестник на страната „KCNA“, новата ракета е показала „забележителни бойни показатели“, а също така е разработена чрез „нови ключови технологии“.
Интересен факт е, че изстрелването на новата машина е извършено само ден, след като севернокорейският лидер Ким Чен-Ун се опита да изглади отношенията между Северна Корея и Южна Корея, като заяви, че иска да възстанови тяхната съвместна гореща линия за комуникация. Наред с това лидерът обвини САЩ, че само изтъкват поетия си дипломатически ангажимент, като това е само „дребен трик“ за заблуда на международната общност и прикриване на враждебните им действия. Някои анализатори смятат, че това е индикация, че Пхенян има стремеж да раздели Вашингтон и Сеул, като продължи комуникацията си с Южна Корея, но прекъсна тази със САЩ. Възможно е също и Северна Корея да разчита на Сеул като съюзник в опитите си да притисне САЩ с цел облекчаване на санкциите и други подобни мерки.
Както е известно, Северна Корея прекара повече от година в изолация. Нацията прекъсна по-голямата част от търговските си дейности с най-близкия си съюзник Китай по време на пандемията, като според експерти икономиката й в момента е в окаяно състояние, а недостигът на храна е сериозен проблем за населението.
През март страната се противопостави на наложените санкции и изпита нови балистични ракети, което предизвика яростни упреци от страна на САЩ, Япония и Южна Корея. Миналия месец Международната агенция по атомна енергия на ООН заяви, че Северна Корея изглежда е рестартирала реактор, който може да произвежда плутоний за ядрени оръжия. Тогава надзорният орган нарече този ход „дълбоко тревожно“ развитие на събитията.