1,6 милиарда лева са заложени на карта и ще ги получим ли до края на годината? Кога изтича срокът България да внесе Плана за възстановяване и развитие и доколко Европейската комисия иска да преговаря със служебното правителство? Коментар по тези въпроси направи зам.-генералният директор на дирекция „Бюджет“ в Европейската комисия Илияна Цанова в ефира на „БНТ“.
Досега 25 страни членки са представили своя план в Европейската комисия, отчете Цанова. По думите й Холандия и България все още не са предоставили своите. Направени са 52 милиарда евро авансови плащания на страните, на които са били одобрени документите – сред тях са Испания, Австрия, Италия. Одобрени са Плановете на Малта и Румъния. Предстои да бъдат разгледани тези на още пет страни, коментира Цанова.
Сроковете са ясно разписани, подчерта зам.-генералният директор. Тя поясни, че Комисията има право до два месеца да разгледа Плановете за възстановяване и развитие, а след това или да ги одобри, или да ги върне с коментари.
„След одобрението на Европейската комисия, Съветът на Европейския съюз трябва да даде своето положително становище и след това Комисията има право в срок до 2 месеца да направи авансовото плащане от 11%“, добави тя.
Предвижда се при внасяне на Плана за възстановяване и развитие да бъдат ясни становищата от двете страни, защото Европейската комисия работи в тясно сътрудничество с българското правителство. Октомври е крайния срок да получим авансово плащане преди края на годината, тези пари са целеви за финансиране на инвестиции, посочи Цанова. Тя предупреди, че авансовото плащане няма да запълни някакви дупки в бюджета.
Цанова препоръча на страната ни да започне да прави процедурите по възлагане на обществени поръчки, защото сроковете са кратки, а това е временен инструмент, който трябва да действа като антикризисна мярка.