Макар че инфлацията расте все по-осезаемо, банковите институции очакват лихвите да се запазят ниски в средносрочен план. Това заяви Цветанка Минчева, ръководител на една от най-големите банки у нас.
Пред „БНР“ тя коментира, че вървящите стремглаво нагоре цени успяват да провокират хората. Те започват да търсят алтернативни начини за инвестиции. Нерядко това са взаимни фондове, каза още Минчева.
Поначало подобни инвестиции представляват интерес за онези лица, които имат средносрочна и дългосрочна визия за спестяванията си. Идеята им е парите им да бъдат опазени от обезценяването, поясни специалистът.
Тенденцията за отрицателните лихви по депозитите при физическите лица, която се наблюдава, по никакъв начин няма да засегне онези хора, чиито спестявания влизат в рамките на сумата от 196 хиляди лева. Причината е, че разходите на финансовите институции, са свързани с привлечените депозити над гарантираното ниво. Именно те са причина банките да са свръхликвидни и съхраненията на финансите съответно води до разходи за тях, обясни Цветанка Минчева.
В същото време банковите звена проявяват предпазливост по отношение на COVID кризата, макар че тя е демонстрирала устойчивост на пазара и по-голямата част от разсрочените задължения се обслужват нормално.
Относно инфлацията, констатира експертът, има някои рискове, свързани с нея, но като цяло това са само икономически теории. Предвижда се сегашните лихвени нива ще успеят да се запазят непроменени, заключи специалистът.