От „Демократична България“ отправиха искане до Централната избирателна комисия да бъде направена нова проверка на машините за гласуване. Освен това те искат повече тестове заради изборите, които ще бъдат 2 в 1.
В свое писмо до ЦИК експертите на коалицията изброяват поне четири мерки, за да могат президентските и парламентарните избори на 14 ноември да преминат гладко и обективно.
Представителите на „Демократична България“ настояват да бъде предоставен достъп до изходния код на машините за гласуване съгласно изискванията на Изборния кодекс. До този код трябва да имат експерти, излъчени от участващите в изборите партии и коалиции. Подобно искане имаше и през юли, но тогава достъп не беше осигурен с обяснението, че по същество софтуерът не е променян в сравнение с първите избори през април.
Сега ситуацията ще бъде напълно различна, тъй като софтуерът ще бъде променен заради съчетанието от два вида избори. Това изисква експертите да получат достъп до кода и да се уверят как функционира софтуерът на машините и как ще се изчисляват резултатите. Достъпът не предполага негова модификация, а единствено преглед.
“От години настояваме участниците в изборния процес да имат възможност да направят одит на машините, за да може обществеността да получи пълни гаранции за честността на изборите. Това ще повиши доверието в процеса и ще елиминира много съмнения ”, заяви експертът на “Демократична България” Божидар Божанов.
„Демократична България“ предлага да се направят серия от тестове, за да се установи кой вариант за гласуване с една карта на една машина ще бъде най-удобен за избирателите. В момента съществуват различни варианти на интерфейс заради необходимостта да се гласува с две бюлетини на един екран. Избирателите обаче може да се объркат за какво гласуват, ако интерфейсът не е лесен за разбиране и ориентиране.
Допълнително „Демократична България“ предлага да се направи извадкова проверка на хешове на машини след края на изборния ден с външния инструмент HashExtractor и резултатът да бъде публикуван незабавно. Чрез този инструмент ще се гарантира, че не е имала външна намеса в софтуера на отделните машини.