Влизането в Еврозоната може да доведе известни позитиви за България, „но пък има много повече за губене“. Това заяви пред „NOVA“ бившият финансов министър на Гърция Янис Варуфакис.
Той разказа, че печалби могат да бъдат постигнати по отношение на развитието и инвестициите, тъй като в страната се забелязва осезаема липса на гъвкавост.
„Да не може да разчитате на собствената си валута в разгара на кризата. Струва ми се безсмислено“, каза още финансистът.
Варуфакис направи ретроспекция, поглеждайки назад в историята на Евросъюзa. Според него няма нито една успешен пример сред новите членки на Алианса, който да е свързан с приемането на валутата. Изводът, обясни бившият министър, е че за страните е добре да са в ЕС, но не и да влизат в Еврозоната.
Гръцкият експерт е убеден, че „тази грешка“ няма да бъде направена от Полша и Чехия със сигурност. Изненадващо е, че България е склонна да рискува. Каквото и да предприеме обаче, сериозна разлика от гледна точка на пандемията няма да има.
Янис Варуфакис е повече от сигурен, че усещането за полза е по-скоро фалшиво. То бива внушено от готовността, която европейските централни банки имат да печатат пари.
Бившият финансов министър разгледа и двата „провала“, който преживя Европейския съюз по отношение на ваксините. Единият бе свързан с невъзможността да се осигури достатъчният нужен брой ваксини, което „беше фиаско, организирано от лидера на ЕК Урсула фон дер Лайен“. Другият неуспешен ход е резултат от недостатъчно добрите способности на правителствата да убедят гражданите си в ползата на имунизационните субстанции.
Езикът на наказанията и строгите авторитарни мерки не са работещи способи, категоричен е в заключение Варуфакис.