На днешния Общински съвет в Пловдив бе засегната липсата на публичен регистър и работеща стратегия за управление на общинските имоти.
Проблемът се изостри особено при разглеждане на някои точки от Дневния ред, при които за разпродажба са предложени терени на ул. “Баучер”, 273 кв.м.; бул. “Никола Вапцаров”, 401 кв.м.; ул. “Ген. Данаил Николаев”, 164 кв.м.; ул. “Порто Лагос”, 111 кв.м.; ул.”Карловска” 45, 281 кв.м.; ул. “Кричим” 6, 236 кв.м.; ликвидиране на съсобственост на ул. “Стоян Чомаков” 14, 5/12 от имот 737 кв.м., както и Актуализация на Годишната програма за разпореждане с общинско имущество, с общо 5 имота на ул. “Варна” и ул. “Лев Толстой” с обща квадратура от 1828 кв.м.
„В началото на мандата си заявихте: „Няма да продам нито един имот, слушайте ми думата!“ Това бяха ваши думи преди по-малко от две години. Сега виждаме, че и на миналата, и на тази сесия е пълно с разпоредителни точки“, каза независимият общински съветник Слави Георгиев.
Той попита какво се е променило, за да се стигне до това „ние да продаваме имоти“. Винаги се е твърдяло, че средствата за града не достигат, „но на Вас ви бе одобрен заем от Общински съвет“. Интересно е, първо – за какво биха послужили тези средства, и второ – защо имотите се продават на цени, много под пазарните, любопитен е Георгиев.
Той продължи уверено изказването си така:
„До момента, в който ние нямаме публичен регистър на общинските имоти, а ние нямаме такъв, нито един общински съветник не е наясно какъв е общият масив на общинските имоти. Всяка година винаги с бюджета се предлага една точка за разпоредба с общински имоти, където някой отнякъде вади някакви имоти и ги поставя на масата за продажба.“
Слави Георгиев каза още:
„Ние нямаме стратегия за управление на общинските имоти. Дългогодишната ми практика на общински съветник сочи, че в нито един момент Общински съвет не е бил запознаван с целия масив от общински имоти. Дотогава всяко едно гласуване е на тъмно. Дотогава предимство се дава на частните инвеститори и те водят играта. Не кметът, не съответният ресорен заместник-кмет, не Общинският съвет да води правилно управление на общинските имоти! Частните инвеститори отиват да пият кафе някъде с някой, харесват си някой имот, посочват го, че желаят да се извърши с него разпоредителна сделка. Съответно той бива включен в годишна програма за разпореждане. Съответно след това се отива към предложение за продажба в Общински съвет и това е една продажба на парче. А ние не сме наясно във всеки един район какво имаме, какво ще го правим, какво искаме да го правим, какви пари му гоним, някаква по-глобална стратегия, нищо такова няма!“
Докато тази порочна практика не се промени, съмненията, че общинска собственост работи като адвокат на частните инвеститори, ще останат. Вероятно не е тайна, че в последните 30 години Община Пловдив работи изцяло за сметка на частни интереси, категоричен бе Георгиев.
„Стотици декари пловдивски общински имоти заминаха, нищо колосално не се случи в Пловдив с парите, които са влезли от тези продажби. Нищо съществено за бюджета на град Пловдив, нищо като придобивка, която да се осъществи с тези пари. Просто са правили подаръци“, обобщи общественикът.