Целта, която си поставяме с конференцията, е в тази перманентна предизборна ситуация, в която се намира страната, да успеем да стигнем до консенсус относно приоритетите в здравната система през 2022 година. Това заяви пред „БНР“ Деян Денев, изпълнителен директор на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България.
В дискусията ще участват Българският лекарски съюз , Българският фармацевтичен съюз и Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България (ARPharM).
Укрепването на системата е от изключително значение поради факта, че голяма част от пациентите у нас са лишени от възможността за достъп до здравни грижи. Пандемията е допълнителен фактор, които усложнява ситуацията, сигурен е експертът. Редно е всички нужди на пациентите – от профилактиката и диагностиката до лечението да бъдат посрещнати адекватно.
Фокусът на политическите формации е върху привличането на избиратели и това донякъде възпрепятства формирането на силно управление в областта на здравеопазването. Само така обаче могат да се вземат адекватни мерки и да се решат проблемите.
Към момента няма яснота какво точно става с бюджета на НЗОК. По-скоро изглежда като да не се случва нищо, което е обезпокоително, „предвид това че е възможно здравната система да се движи срещу един айсберг от недолекувани пациенти“.
Денев спомена данни, според които 1/3 от хората, диагностицирани със злокачествени заболявания, както и такива с хронични, са стигнали или твърде късно, или трудно до адекватна диагностика и последвала терапия.
Приоритетно е системата да получи ресурсите, които са й нужни, за да се справи с предизвикателствата. На следващо място е важно да има компетентен екип в здравното министерство. И не на последно място – хубаво е политиците, кандидатирали се за място в парламента, да споделят визията, която искат да реализират при една евентуална победа. Стъпки трябва да бъдат предприети още сега от служебният министър д-р Стойчо Кацаров, уточни в заключение изпълнителният директор.