Северна Корея: Ким Чен-Ун е изправен пред съдебен процес

0
21
Ким Чен Ун
Ким Чен Ун. Снимка: Пиксабей

Лидерът на Северна Корея Ким Чен-Ун трябва да заплати обезщетения за схема от 1959-84 г., според която над 90 000 севернокорейски, живеещи в Япония, са били принудени да се върнат обратно в Северна Корея. Решението беше постановено от съд в Токио. Малко след това въпросната кампания за репатриране стана обект на яростни критики и дори беше определена от някои като „държавно отвличане„, пише „BBC“.

Петима души, които са участвали в кампанията против волята им и след известно време са успели да избягат от Северна Корея, са поискали обезщетения в размер на 100 милиона йени (880 000 долара) за всеки. Те твърдят, че не очакват Ким да се яви на делото, нито да заплати поисканите суми, но се надяват, че решението може да помогне в бъдещите преговори между страните.

Според данните по случая хиляди севернокорейци са се преселили в Япония, като за много от тях процесът е бил принудителен, по време на колониалното й управление на Корейския полуостров от 1910 до 1945 г. По-голямата част от тези хора, които по-късно са участвали в схемата за репатриране в Северна Корея, са били етнически севернокорейци, на които е била обещана примамлива визия за „рай на Земята“. Северна Корея и Япония са подкрепили кампанията. По това време Северна Корея е била опустошена от Втората световна война и Корейската война и се е надявала, че ако успее да върне много севернокорейци от чужбина обратно в родината им, това ще компенсира загиналите по време на войните. Япония на свой ред е гледала на корейците като на чужденци и с радост е помогнала за тяхното връщане в родината им. 

Комбинацията от дискриминация в Япония и севернокорейска пропаганда, обещаваща приказен живот с безплатно здравеопазване, образование и добре платена работа в родината, са станали причина много хора да се изкушат и да участват в схемата, макар че при доста от тях това се е случило принудително. За мнозина обаче реалността се е оказала съвсем друга – те са били заставени да извършват принудителен тежък физически труд във ферми, мини или фабрики без право да напускат, като човешките им правата са били сериозно нарушени.

Съдебното дело има по-скоро символично значение и петимата ищци го са наясно с това. Всичките четирима етнически севернокорейци и японската съпруга на един от тях, които са участвали в програмата, след време са се върнали обратно в Япония. Адвокатът на ищците Кенджи Фукуда заяви: „Не очакваме Северна Корея да приеме решение, нито да изплати обезщетенията.“

Понастоящем двете страни нямат официални дипломатически отношения. В съдебния процес е привлечен като обвиняем Ким Чен-Ун по простата причина, че той настоящият лидер на Северна Корея. Според иска властите на Северна Корея са измамили ищците чрез обещания за много светло бъдеще при завръщане в родината им, където по-късно са установили, че упражняването на човешките им права е било невъзможно.

Един от ищците – етническата корейка Ейко Кавасаки, на 79 години, заяви пред Associated Press, че никой от тях не би се съгласил да приеме предложението, ако е знаел какво го очаква. Самата тя е избягала от Северна Корея през 2003 г., оставяйки зад гърба си порасналите си деца.

Другият човек, претендиращ за обезщетение, е Лий Тае-Кюнг, който е отплавал обратно към родината си, когато е бил на осем години през далечната 1960 г. Той споделя пред New York Times: „Казаха ни, че отиваме в „рая на Земята“. Вместо това обаче бяхме отведени в ада и ни отказаха най-основното човешко право – свободата да напуснем по собствена воля.“ По думите на Лий той е успял да напусне Северна Корея чак след 46 години.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments