Китай отрече съобщенията, че страната е тествала хиперзвукова ракета с ядрена способност по-рано тази година, като вместо това настоя, че това е рутинна проверка на космически кораби, предава „BBC“.
Първоначалният доклад във вестник “Financial Times” предизвика безпокойство във Вашингтон, където според съобщенията американското разузнаване беше изненадано. Хиперзвуковите ракети са много по-бързи и по-пъргави от нормалните, което означава, че са по-трудни за прихващане.
Това съобщение идва с нарастващото безпокойство около ядрените способности на Китай. Днес по време на брифинг говорителят на външното министерство Джао Лицзян каза за медиите, че през юли е извършен рутинен тест за проверка на различни видове технологии за космически кораби за многократна употреба. Той беше категоричен:
„Това не беше ракета, това беше космически кораб. Това е от голямо значение за намаляване на разходите за използване на космически кораби.“
Джао добави, че много страни са извършвали подобни тестове в миналото. На въпроса дали отчетът на „Financial Times“ е неточен, той отговори „да“.
Докладът в събота цитира пет неназовани източника, които заявиха, че през лятото е изстреляна хиперзвукова ракета. Тя е летяла през ниско орбитално пространство, преди да се спусне и да пропусне целта си, се казва в доклада. И още:
„Тестът показа, че Китай е постигнал поразителен напредък в хиперзвуковите оръжия и е далеч по-напреднал, отколкото американските представители осъзнават.“
По-късно старши член на Конгреса заяви, че очевидният тест трябва да послужи като призив за действие за Америка. Майк Галахър, републикански член на Комитета за въоръжени сили на Камарата на представителите, заяви, че ако Вашингтон се придържа към настоящия си подход, ще загуби нова Студена война с Китай в рамките на десетилетие.
Отношенията между САЩ и Китай са напрегнати, като Пекин обвини администрацията на президента Джо Байдън като враждебна. Редица западни държави също изразиха загриженост от последните прояви на военна мощ в Китай.
Майкъл Шобридж, директор на отбраната, стратегията и националната сигурност в Австралийския институт за стратегическа политика, заяви, че ако е била тествана хиперзвукова ракета, тя ще отговаря на „модел на ескалация в ядрените и други ударни оръжия“. Той посочи:
„Не мисля, че е по-значимо от нарастващите ракетни изстрели в Китай или изстрелване на ядрени оръжия с въздух или нови ядрени оръжия за подводници. Но това отговаря на модел за увеличаване на способностите без прозрачност.“
Той добави:
„Прозрачността е извънземна концепция за стратегическите мислители на Пекин.“
Китай показа нещо, което изглеждаше като хиперзвукова ракетна платформа на неотдавнашна военна изложба. Заедно със САЩ, Русия и най-малко пет други държави, страната работи върху технологията за хиперзвукови ракети. Те могат да летят с повече от пет пъти повече от скоростта на звука и подобно на балистичните ракети, могат да доставят ядрена бойна глава.
Миналия месец Северна Корея заяви, че успешно е тествала нова хиперзвукова ракета. И през юли Русия направи подобно съобщение и заяви, че нейната ракета е изстреляна от фрегата в Бяло море.