БХРА: Държавата е готова да фалира бизнеси

0
49
БХРА
Снимка: БХРА

Държавата е готова да фалира бизнеси, вместо да плаща за социални и икономически мерки, съобщиха от Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация /БХРА/. Това стана ясно от въвеждането на задължителния „Зелен сертификат“ за хотели и ресторанти, въпреки че едва 20% от населението България е ваксинирано. От Асоциацията коментираха:

От БХРА неколкократно сме заявявали, че здравето и живота на нашите служители и клиенти са на първо място, но при рестрикции те трябва да са валидни за всички, а не само за някои сектори както е в случая и задължително да са придружени от икономически и социални мерки. Вместо да приемат такива обаче, управляващите предпочитат да фалират бизнеси, без явно да осъзнават, че именно от данъците и приходите на работещите от тези фирми в бюджета се издържат държавните чиновници и пенсионерите в страната, здравната система, сферите на образованието, отбраната и т.н..

От БХРА недоумяват защо отново правилата са валидни за бизнеса, но учителите и администрацията ще продължават да се трудят без да се налага да предоставят здравен сертификат, за разлика от техните служители. Зам.-председателят на БХРА Атанас Димитров заяви, че една част от персонала им отказват да се ваксинират, при което те или трябва да затворят заведения и хотели, или едни и същи служители да работят денонощно, защото другите предпочитат да напуснат вместо да се имунизират. От Асоциацията посочват още:

Ние одобряваме въвеждането на „Зеления сертификат“, но както е в Европа – при над 75% ваксинирани от населението. А не както е в момента в България. При 20% ваксинирани, няма достатъчно хора със „Зелен сертификат“, които да ползват услуги. В случая бизнесът отново трябва да плаща за невъзможността на властите да убедят хората, че има ползи от ваксините. Самите държавни служители масово също не са ваксинирани, но вместо да се опита да ги убеди в ползата от имунизациите, кабинетът предпочита да извади тоягата и да я стовари върху бизнеса, който в продължение на година и половина спазва всички налагани мерки, въпреки липсата на адекватни социални и икономически компенсации, а често и без всякакви обезщетения като хотелиерския бранш например.“

От Асоциацията са категорични, че в ситуация, в която разходите за ток нарастват 4 пъти, а мерките водят до почти нулев оборот за бизнеса, държавата не предприема абсолютно никакви действия да подпомогне туристическия бизнес въпреки десетките предложения за осигуряване на евтини кредити и социални мерки за защита на служителите в сектора. Те посочват, че точно заради тази политика хотелите и ресторантите фалират – заради липса на персонал, приходи и клиенти и в същото време многократно увеличени разходи.

Димитров подчерта, че масовите фалити на бизнеса и енергийната война, от която са потърпевши всички онези, които с труда си издържат бюрократичния апарат, здравната и пенсионната система, според нас са достатъчен повод за обявяване на извънредно положение на мерки в помощ на хората и бизнеса. От БХРА предлагат:

„Имайки предвид актуалната ситуация в страната, трябва да се наложи тотален локдаун за 3 седмици вместо да се убива бизнесът чрез въвеждане на „Зелени сертификати“, които нито ще подпомогнат спиране разпространението на COVID-19, нито пък от новите условия ще има полза за оцеляването на бизнеса. Настояваме локдауна да обхване всички сфери с изключение на хранителни магазини и аптеки, така че да има равнопоставеност. Подобен локдаун може би ще окаже сериозно влияние и на спекулантите на електроенергия, защото през това време няма да има консумация на електроенергия и надали цените ще останат същите.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments