Кирил Петков е внесъл днес ново искане в Конституционния съд да бъде изслушан, съобщиха от „Продължаваме промяната“. По този начин той ще бъде конституиран като заинтересована страна по делото.
Изслушване на аргументите му не бе допуснато от КС, което съгласно правни експерти нарушава правото му на защита, признато от самата Конституция. Твърдението, че бивш министър и лидер на новоучредена политическа партия е нарушител на Конституцията сериозно засяга публичната репутация, доброто име и достойнството на Петков, които са същностни аспекти от правото му на личен живот, гарантирано от чл.32 от Конституцията и от чл.8 от Конвенцията за защита правата на човека и основните свободи, посочват от „Продължаваме промяната“.
Те подчертават, че чл. 32 от Конституцията гласи:
„Личният живот на гражданите е неприкосновен. Всеки има право на защита срещу незаконна намеса в личния и семейния му живот и срещу посегателство върху неговата чест, достойнство и добро име.“
Конституционният съд включи като външни експерти по делото лица, които преди посочването им от КС нееднократно в свои публични изказвания пред медиите бяха изразили негативни становища против валидността на отказа на Петков от гражданство, което предопределяше и решението на Съда, считат от ПП.
Освен че нарушава конституционно признатото на всеки гражданин право на защита пред съд, отхвърлянето на искането за изслушване на Кирил Петков на практика съкрати срока за разглеждане на казуса от Съда, така че окончателното произнасяне да се случи непосредствено преди изборите за народни представители. Това само по себе е намеса и би оказало пряко влияние върху изборния резултат.
„Правото на защита пред съд и на справедлив процес е основно човешко и конституционно право на всеки български гражданин. Като институция, призвана да брани Конституцията, Конституционният съд не бива да бъде съучастник в нейното погазване. Г-н Петков нееднократно заяви своята готовност да се съобрази с решението на Съда и с неговите правни последици. Принципите на демократичното общество и на правовата държава повеляват обаче на г-н Петков да му бъде предоставен реален шанс за защита на правата и законните му интереси“, посочват още от „Продължаваме промяната“.
Анти Конституционният съд (аКС) е инструмент на все още не елиминираната мафия (сраснали се организирани престъпни групировки с държавната власт) за потвърждаване на нарушаване на върховния закон в йерархията на правото КРБ. Според ерудита Екимджиев много са случаите на нарушаване на КРБ от аКС. Аз ще посоча само едно решение – № 21/1998 г., което с 8 брутално безогледни правни грешки, оправдаващи нарушаването на КРБ. Който пожелае мога да му предоставя копие на анализа на решението му № 21/1998 г. Мога да посоча и вх. номера на 7 дела до АС и 5 до ВАС, в решенията по които съдиите… Прочети още »
Грешка в името. Кирил Петков вместо Киров.