COVID болен чака 9 дни, за да бъде настанен в болница, въпреки че и преди това състоянието му е налагало да бъде под лекарско наблюдение. Въпреки че Людмил Авджиев е на 71 години и е много енергичен, вирусът го е повалил на легло. Преди дни състоянието му се е влошило, а сатурацията му е паднала до 80. Мъжът е бил принуден да поведе битката с коронавирус в дома си, пише „NOVA“.
Авджиев не разбира от лекарства, но дъщеря му Ралица му казало какво трябва да пие. Оказало се обаче, че трябва да мине на венозно лечение, разказва той. Същевременно близките му многократно опитали да намерят лечебно заведение, но нямали успех. Дъщеря му споделя:
„Беше ад. Спеше по 22 часа. Не можеше да става, да се движи.“
След поредното обаждане до Спешна помощ, в понеделник пристигнали медици, а баща й бил транспортиран в болница, но до хоспитализация пак не се стигнало. По думите на Ралица на баща й били направени изследвания, рентген, чакали 2 часа за резултати и като били готови им казали, че няма да ги приемат.
„Резултатите са много лоши, но няма места и не зависи от тях.“
Притеснената жена направила нов опит да се свърже с медиците от Спешна помощ. Този път в присъствието на журналисти. Съобщили й, че линейка може да дойде след най-малко 4 часа. Изненадващо дошла едва час след обаждането. На място е изпратен доктор Мохамед Алибрахим, който на първо място е измерил сатурацията на възрастния човек: „Сега е 88, но няма остра дихателна недостатъчност.“
Медикът сложил инжекция, за да подобри сатурацията, а след цялостния преглед, заключението му е категорично:
„Пригответе нещата, отиваме в болница. Ще се обадя на шефката на смяна. Трябва да му намерим място.“
Доктор Мохамед Алибрахим констатирал и че един от важните медикаменти за лечението на мъжа не е бил прилаган досега. За медиците останала най-трудната задача – да бъде намерена болница и легло за Авджиев.
Докато възрастният мъж поемал така дълго чаканите първи глътки въздух, доктор Алибрахим продължавал телефонните консултации къде да бъде хоспитализиран пациентът. В крайна сметка късметът на болния се усмихнал и той бил приет във Военномедицинска академия. Според докторът обаче, мъжът е трябвало да бъде настанен в лечебно заведение много по-рано.
От Спешна помощ коментираха, че има недостиг на интензивни легла за тежки COVID случи. Легла за болни, които се нуждаят от лекарско наблюдение, има. По думите им спешните медици работят без почивен ден, за да помогнат на всеки. Призоваха хората да търсят помощ, само ако заболяването протича тежко, тъй като линейката, която ги обслужва, може да спаси нечий живот на друго място.