Какво трябва да знаем за матурите тази година?

0
582
изпит
Снимка: Wikimedia Commons, Архив

Утре е последният ден, в който 12-класниците могат да получат служебна бележка за явяване на матура. Без такава те няма да бъдат допускани до изпита. В нея са посочени входящият номер и информацията за училището, сградата и залата, където ще държат матура, съобщи „24 часа“.

Към момента 52 650 бъдещи абитуриенти са заявили участието си за първата задължителна матура по български език и литература на 21 май. Това е 23-ата поредна зрелостна сесия от 8 години насам.

Най-желаният за втората задължителна матура по предмет по избор от 13 е английският език. Тя ще е на 23 май. Английски са посочили 14 612 младежи, а биология – 11 076. Другите предпочитани са география и философски цикъл. Най-малък брой подадени заявления пък има за полагане на матура по италиански език.

Зрелостниците се разпределят ма случаен принцип в различни училища. От МОН ги съветват предварително да се поинтересуват за адреса на училището, за да не закъснеят. Те трябва да са заели местата си най-късно до 7,30 часа.

12-класниците ще влизат срещу документ за самоличност – лична карта, паспорт или шофьорска книжка. Те трябва да носят и служебната бележка за допускане на матура. След това ще има инструктаж от квестор. Те ще изискат изключени мобилни телефони, които да са поставени на видно място.

Преди стартът на изпита, всеки ще получи изпитен комплект и пликове, в които да поставя отделните модули. Той се състои от няколко листа, скрепени в едно. На първия има указание как да се отбелязват отговорите. В долната част на първия лист има прикрепена с перфорация идентификационна бланка. Зрелостниците ще трябва да я попълнят като впишат с печатни букви трите си имена, ЕГН и входящия си номер от служебната бележка, след това трябва да се подпишат.

След това те ще получат последователно изпитния материал за всеки модул. На изпита се използва само химикал, който пише черно.

Матурите по български език, по чужд език и всички обществени науки се състоят от 3 модула. За първия и втория модул, зрелостниците имат по час, а на третия – 2 часа. Учениците със специални образователни потребности работят в отделни зали и се ползват с удължено време.

За математика и природни науки модулите са 2 като първият е от 90 минути, а вторият – 150 минути.

Важно е проверяваните да не пишат само върху самия тест, забравяйки да нанесат всичко върху свитъка за свободни отговори и листа за отговори, защото ще им се намалят точки. Изпитният тест не се слага в пликовете.

След приключване на всеки от модулите учениците трябва да преустановят работа и да запечатат както теста, така и листа за отговори от този модул. След това повече нямат право да се връщат към него.

Независимо от продължителността на първия модул, зрелостникът може да напусне изпитната зала, ако е приключил работата си по него и е запечатал плика. Ако е бил обаче много бърз, трябва да изчака да минат поне 60 минути. Работи по първия модул, приключва работа, запечатва в плик и тогава може да излезе до тоалетна – няма как да се върне и да продължи работата по модула.

За втория и третия модул, които продължават по-дълго, е преценено, че ученикът може да излезе от изпитната зала, без да запечата модула, след изтичане на първите 90 минути.

Попълнената идентификационна бланка се откъсва чак след приключване на работа и по последния модул и след като квесторът се е подписал. Тя се поставя в малко пликче и заедно с всички пликове с модулите ще се запечатат в индивидуален плик, който се предава на квестора.

В случай на какъвто и да опит за преписване, зрелостниците се отстраняват, а неговата работа – анулира.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments