България има достатъчно финансови ресурси, но те не се разпределят правилно. Около това мнение се обединиха вицепрезидентът Илияна Йотова и членове на Сдружението на частните предприемачи и работодатели в Пазарджик, съобщиха от „Дондуков“ 2.
„Имаме средства, но не успяваме да ги завъртим в икономиката така, че да създават добавена стойност. Националното ни богатство е съсредоточено в ръцете на малцина“, посочи Йотова. Тя даде за пример неотдавнашните разкрития в Българската банка за развитие.
Честите законодателни промени, които не подобряват качеството на законодателството, и липсата на оценка на неговото въздействие вицепрезидентът посочи като основна пречка както за българския бизнес, така и за чуждестранните инвеститори.
„Лобизмът и корупцията са заложени в законодателството“, заяви Йотова.
„Връщането на държавността означава еднакви правила и закони за всички, уважение и доверие в институциите, възстановяване на разтрогнатите обществени отношения“, изтъкна вицепрезидентът.
Като ключови проблеми пред България тя открои огромните регионални дисбаланси.
„Основният финансов ресурс на държавата се съсредоточава в няколко големи града и в страната се оформят две действителности – на развитието и на липсата на перспектива“, заяви Илияна Йотова и посочи, че България е със запазено последно място в негативните класации в Европейския съюз с най-много работещи бедни и млади хора, които нито учат, нито работят.
Вицепрезидентът изрази увереност, че Планът за възстановяване и устойчивост ще промени порочната философия за усвояване на европейските средства.
„Вярвам, че заложените в плана проекти ще успеят да създадат устойчиво развитие“, отбеляза Йотова.
Тема на разговора е било и крайното разделение в обществото по отношение на ограничителните мерки, наложени заради пандемията. Вицепрезидентът е убедена, че властите ще успеят да постигнат трудния баланс между запазване живота и здравето на хората и функционирането на бизнеса, съобщиха още от „Дондуков“ 2.