Обезлесяването в тропическите гори на Амазонка в Бразилия достигна най-високото си ниво от над 15 години, показват официалните данни, цитирани от „BBC“.
Доклад на бразилската агенция за космически изследвания (Inpe) установи, че обезлесяването се е увеличило с 22% за една година. Бразилия беше сред редица нации, които обещаха да сложат на тенденцията и да обърнат посоката на обезлесяването до 2030 г. по време на срещата на върха COP26 за климата.
Амазонка е дом на около три милиона вида растения и животни и един милион местни жители. Горите задържат жизненоважен запас от въглерод, който забавя темпото на глобалното затопляне. Според последните данни около 13 235 кв. км (5110 кв. мили) гора са били загубени през периода 2020-2021 г., кагто това е най-високото количество от 2006 г.
Министърът на околната среда Хоаким Лейте каза, че данните представляват „предизвикателство“ и беше категоричен:
„Трябва да бъдем по-силни по отношение на тези престъпления.“
Той добави, че данните „не отразяват точно ситуацията през последните няколко месеца“.
Обезлесяването на Амазонка се увеличи при президента Жаир Болсонаро, който е насърчил селското стопанство и минните дейности в тропическите гори. Той също така се е сблъсквал с Inpe в миналото заради обезлесяването на региона, обвинявайки агенцията през 2019 г., че очерня репутацията на Бразилия.
На конференцията за климата през ноември в Глазгоу обаче Бразилия беше сред редица държави, които подписаха голяма сделка за прекратяване и обръщане на практиката. Обещанието включваше почти 14 милиарда британски лири (19,2 милиарда долара) публични и частни средства. Част от финансирането ще отиде в развиващите се страни, за да възстановят повредените земи, да се справят с горските пожари и да подкрепят местните общности.