„Продължаваме промяната“ продължават с преговорите за съставяне на правителство. В тях участват партиите на БСП, „Демократична България“ и „Има такъв народ“. Те се излъчват на живо във Facebook и могат да се проследят от българските граждани. По този начин всичко ще е прозрачно пред народа при съставянето на кабинет. Преговорите започнаха от вчера с разговори в секторите „Енергетика“, „Икономика“, „Правосъдието“ и „Транспорт“.
Днес от 10:00 часа експерти от различните партиите преговорят за политиката в сектор „Земеделие“, като целта е да се изгради управленска програма и съставяне на нов кабинет. На дискусията се търсят общи теми и приоритети, които да залегнат в коалиционно споразумение. Темата „Земеделие“ е водена от Кирил Петков.
От „Демократична България“ /ДБ/ казаха:
„Най-сериозният проблем на България е рентуването на земеделските земи. Земеделието е изкривено и трябва да се обърне внимание на селските райони. Малките фермери изпитват проблеми с климата. Подновяване на системата за напояването в страната. Трябва „Зелената сделка“ да дава възможност на биоземеделците, но при нас то не се развива. Туризмът, земеделците и производителите у нас трябва да намерят място на пазара. Нужно е да се обърне внимание на сектор „Пчеларство“.“
От ДБ заявиха, че имат национална програма на местните храни, която е в седем стъпки. Тя е насочена към малките производители и регулиране на пазара на цените на домашни храни, която ще има социален ефект в малките населени места. Те допълниха:
„Да се увеличат предлагането на биохраните при обществените поръчки. Да се изгради връзка чрез центрове между малките и големите производители. Да се изградят навици за ползване на нашите местни храни и да се развива тази категория при нашите производители.“
Тома Белев отбеляза, че горите ни се увеличават като площ и запаси. Той уточни, че лошата новина е, че има увеличение на бракониерската дейност. По думите му има ниска механизация на дърводобива и липсва единна политика в горското стопанство.
От „Има такъв народ“ /ИТН/ заявиха, че земеделието ни е на кръстопът. Те уточниха, че са се фокусирали върху средната класа земеделски производители и процеса на забавяне на производствения ресурс.