Александър Дунчев: Нямаме време, трябва да променяме държавата

0
971
Александър Дунчев
Александър Дунчев. Снимка: Скрийншот от видео на "bTV"

„Нямаме време, трябва да променяме държавата.“

Това каза по време на днешните преговори в сектор „Земеделие“ изпълнителният директор на Изпълнителна агенция по горите Александър Дунчев от „Продължаваме промяната“. Той коментира: още:

„Важно е да разберем дали може да спасим българските гори и дърводобивният сектор да си стъпи на краката, неравностойността да изчезне и хората да знаят, че в гората не се влиза само за печалба.“

Дунчев подчерта, че в рамките на днешния анализа, който са изготвили, има 95% препокриване на политиките на отделните партии. Той посочи, че по предложение но проф. Бозуков в Агенцията по горите са направили един функционален анализ за закона на горите и горските политики – заменки, износ на дървесина, контрола в горите. Изпълнителният директор уточни:

„През 2011 година беше направена последната реформа, при което горското стопанство беше стабилизирано икономически. Това обаче беше за сметка на част от управляващите, който бяха там за лична облага и кръговете около тях. Те допринесоха за обирането и очернянето на горската система, които разкриват злоупотребите всяка година. Тези отрицателни промени бяха върху извличането на печалби от дърводобив. Голяма част от малките фирми бяха смазани за сметка на големите, които бяха с политическите протекции, за да извлекат максимални печалби от горите.

Александър Дунчев посочи, че една голяма част от частните гори са изсечени без знанието на собствениците им. По думите му всичко това показва, че управлението на горите е толкова важно за цялото българско общество и допълни:

Опазването на горите е екологична кауза №1 за България. Това означава, че управлението на горите трябва да е независимо от Министерството на земеделието, защото чрез това се спекулира. Видяхме как назначенията са по политическа линия и винаги стърчаха ръцете на партиите на ДПС и на ГЕРБ.

Изпълнителният директор отбеляза, че е нужно да се възобнови единството и независимостта на горската система като отделно Министерство на горите или като текущо. Той посочи, че ни е нужен и министър по климата, който да отговаря по наболелите теми за климатичните промени. Дунчев е категоричен, че нашите гори трябва да се възприемат като природното наследство на България, защото нашата страна разполага с вековни горски площи. Той обясни:

Предимството ни пред цяла Европа е добре запазената ни природа. Това е благодарение на будните хора, които контролират нередностите в горите.“

По думите на експерта почти никъде в България няма маркирани планински екопътеки, почти няма пътища за велосипедисти и туристи. За това той предложи:

Агенцията по горите да е отделна държавна структура, да се увеличи прозрачността по управлението на горите и отделянето на дърводобива от търговията. Наказва се дървосекачът, но 99% от случаите някой го е накарал да го направи. Почнахме да търсим отговорност от кметове, на шефове на горски стопанства и на фирми за дърводобив, защото в повечето случаи те си затварят очите.

Дунчев уточни, че Министерството на финансите ще отпусне около един милион лева, за да може да се работи в различни направления за опазване и съхраняване на горите.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments