Омбудсманът подкрепи родители да отпадне 50-процентовото условие за връщане в клас

0
19
Диана Ковачева
Диана Ковачева. Снимка: Пресцентър на Омбудсмана на Република България

Омбудсманът Диана Ковачева изпрати нова препоръка до министрите на здравеопазването д-р Стойчо Кацаров и на образованието акад. Николай Денков, в която алармира, че в институцията продължават да пристигат всекидневно множество жалби от родители, ученици и педагогически специалисти, с искане учениците от V до XII клас също да се завърнат присъствено в училище.

„В жалбите и сигналите до омбудсмана родители настояват да отпадне изискването за 50% присъствие на ученици в клас, за да се осъществи присъствено обучение. Те предлагат децата, които искат да се обучават присъствено и отговарят на условията, заложени в регламента за възстановяване на присъствения образователен процес, да имат възможност да го направят, без значение какъв е техният брой. В този дух са и множеството жалби на родители, чиито деца са ваксинирани или преболедували, които протестират, че правата на техните деца са нарушени, защото те нямат достъп до присъствено обучение“, пише доц. Ковачева.

Тя посочва, че според гражданите онлайн обучението нарушава конституционното право на образование на децата и че тези, които продължават да учат в електронна среда са дискриминирани и неравнопоставени в достъпа им до образование.

Ковачева обръща внимание на факта, че родителите са възмутени от продължаващото вече трета година онлайн обучение и подчертават, че 78% от времето през последните три години децата им са прекарали в онлайн обучение.

В препоръката си омбудсманът акцентира върху факта, че заплащането на тестовете от родителите или от училищните бюджети е неприемливо за тях и се явява пречка за осигуряването на равен достъп до образование. Допълва още, че има училища, в които се предлага на родителите да заплащат по 12 лв. седмично за тестовете на едно дете и посочва, че това би струвало близо 100 лв. месечно на семейния бюджет при две деца.

„В отговор на отправена от мен препоръка за връщане на децата в училище, министърът на образованието и науката посочва, че се прави всичко възможно и е създадена организация така, че децата да бъдат върнати в училище възможно най-бързо, но тестовете, необходими за възстановяване на присъственото обучение, не са налични. Подчертава се, че закупуването на бързи антигенни тестове с проба от слюнка за всички ученици в страната е от компетентността на Министерство на здравеопазването. Посочва се също, че с количествата, които Министерство на  образованието и науката е получило от Министерство на здравеопазването се осигурява присъственото обучение на учениците от I до IV клас в цялата страна до 3 декември тази година. Въпросът е: какво се случва след това?“, пита омбудсманът.

Диана Ковачева е категорична в позицията си, подкрепена от множеството жалби и сигнали на граждани до омбудсмана, както и от независимия мониторинг на експертни становища и мнения на граждански правозащитни и родителски организации, че в обществото няма съгласие за закупуване на тестове от страна на родителите или на училищата, каквато практика бе създадена към настоящия момент в някои общински училища.

„Като национален омбудсман смятам, че подобна мярка води до въвеждането на имуществен критерий за достъп до образование, което е дискриминационно. Неравното третиране на децата ограничава достъпа им до образование, което е тяхно конституционно право“, подчертава още Диана Ковачева.

Според нея са необходими решения, с които децата да бъдат върнати в училище възможно най-бързо, като се осигурят еднакви права на всички български ученици, за да не се задълбочават образователните неравенства и криза, защото  всеки неприсъствен ден за децата е изгубен.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments