Съд в Мианмар осъди свалената гражданска лидерка на страната Аун Сан Су Чи на четири години затвор по обвинения в подстрекателство и нарушаване на мерките, въведени за борба с COVID-19. Това е първата присъда срещу носителката на Нобелова награда за мир, откакто военните завзеха контрола над властта през февруари.
76-годишната Су Чи беше държавен съветник на Мианмар и фактически лидер на страната, преди да бъде свалена и задържана от военните сили преди 10 месеца и да й бъдат повдигнати над десет обвинения, чиито максимални присъди възлизат на повече от 100 години. Те включват няколко обвинения в корупция, всяко от които носи максимална присъда от 15 години затвор както и нарушаване на мерките, въведени за борба с COVID-19 по време на предизборната кампания през 2020 г., подстрекателство, незаконен внос и притежание на радиостанции и нарушаване на Закона за служебните тайни от колониалната епоха – това се наказва с максимална присъда от 14 години затвор. Тя отхвърля всички тези обвинения, а поддръжниците ѝ твърдят, че обвиненията срещу нея са политически мотивирани.
По-рано днес съдът, базиран в столицата Найпидо, взе решение да осъди Су Чи на две години затвор, след като тя беше призната за виновна по обвинения за подстрекателство, и на още две години, след като беше призната за виновна за нарушаване на член 25 от Закона за управление на бедствията, съобщиха за „CNN“ източници, запознати отблизо с процеса. Сваленият президент на Мианмар Уин Мийнт също беше осъден на четири години затвор. Засега все още не е ясно къде ще излежават присъдите си. Военната хунта на Мианмар се опитва умишлено да ограничи информацията за съдебните процеси. През октомври на нейния правен екип беше наложена забрана да разговаря с медиите.
Съдебното решение беше обявено само ден след като вчера силите за сигурност потушиха насилствено протест в най-големия град в страната Янгон, което предизвика осъдителни реакции от страна на ООН и САЩ. Най-малко петима души са загинали, когато автомобил се е врязал в тълпа от протестиращи граждани, съобщи новинарският канал „Myanmar Now“, позовавайки се на протестиращи и други очевидци.
Един от репортерите, станал свидетел на инцидента, заяви пред „CNN“, че демонстрантите са били блъснати нарочно от военен автомобил. Според изявление на военните сили на Мианмар на мястото на инцидента са били арестувани 11 протестиращи, включително двама мъже и една жена, които са били ранени. В изявлението обаче не се потвърждават съобщенията за смъртни случаи или предполагаемото нападение с автомобил.
Организацията на обединените нации осъди остро инцидента, като посочи, че е докладвано за нападение срещу невъоръжени цивилни лица в градчето Кийминдайнг, близо до Янгон, при което автомобил на силите за сигурност се е врязал в протестиращи, които след това са били обстрелвани с бойни патрони, което е довело до смъртта и раняването на много хора. Междувременно посолството на САЩ заяви, че е ужасено от твърденията, че силите за сигурност са открили огън срещу местни жители, протестиращи по мирен начин, след което са прегазили и убили някои от тях.