Бизнесът поиска Тристранният съвет да бъдат обмисли мерки, които да го подкрепят и да му окажат помощ във връзка с високите цени на електроенергията. Това бе второто желание след това за промените в данъчните закони, предават от „БНТ“.
Синдикатите пожелаха да се запознаят и с 3-годишната бюджетна прогноза. Служебният социален министър Гълъб Донев обаче не се съгласи с претенциите им. Неговият мотив бе кратък – когато финансовото министерство е готово, ще внесе плана в Тристанката.
Предложението да бъде удължена мярката за намалено ДДС не получи одобрение от страна на КНСБ и КТ „Подкрепа“. Първите предложиха то да стане 15%, но до решение така и не се стигна. Мярката бе с идеята данъкът да е по-нисък за някои стоки и услуги до края на кризата с пандемията.
Другото предложение на КНСБ бе да се вдигне корпоративният данък на 15% и превръщането му в данък печалба. Същото нарастване бе пожелано и от КТ „Подкрепа“. Мотивите са, че така ще попаднат повече средства в хазната за подпомагане на сектори и за различни социални разходи.
250 милина лева е загубата на бюджета, смятат синдикатите. И това се случка без реално да има пряко отражение върху покупателната стойност на населението в страната.
Социалните партньори в крайна сметка постигнаха принципно съгласие по промените в Закона за корпоративното подоходно облагане.