Върху прокурори от Софийската градска прокуратура /СГП/ е бил упражнен безпрецедентен натиск от страна на ГДБОП заради делото за АМ „Хемус”. Това заяви на брифинг говорителят на СГП Десислава Петрунова. Тя коментира пред журналисти:
„Бихме желали да информираме обществото за безпрецедентен натиск, който беше упражнен върху наблюдаващите прокурори по делото за АМ „Хемус”. Разследването се води от 3 ноември от екип от двама разследващи полицаи в ГДБОП под ръководството и надзора на екип от трима наблюдаващи прокурори в Софийска градска прокуратура. По инициатива на разследващите органи на 6 декември беше повдигнато обвинение и беше задържан обвиняемия Борислав Колев за срок от 72 часа. На 9 декември, отново по предложение на разследващите органи, беше поискано от Софийския градски съд постоянна мярка за неотклонение задържане под стража.“
Десислава Петрунова уточни, че тогава съдът е постановил домашен арест. По думите й към днешна дата срокът за протестиране не е изтекъл. Тя подчерта, че непосредствено след внасяне на искането в прокуратурата е била проведена среща между двама наблюдаващи прокурори, разследващи органи и работници. Говорителят каза:
„На нея прокурорите устно са били уведомени, че обвиняемият иска да даде обяснения по делото. Това трябва да стане в присъствието на прокурор.“
Петрунова твърди, че в петък в Софийската градска прокуратура е постъпило и искане за разпореждане да се доведе обвиняемия в сградата на ГДБОП, за да бъде разпитан. Същата вечер обаче наблюдаващият прокурор е получил обаждане от ръководителя на разследващите органи. По думите й той отново е потвърдил, че обвиняемият е поискал да даде показания само пред прокурор. Той се е срещнал с разследващите органи по делото в събота. Самият обвиняем обаче се е отказал от намеренията си и заявил, че не знае защо е извикан. Говорителят на прокуратурата посочи:
„Наблюдаващият прокурор е получил условие да се измени мярката за неотклонение в по-лека такава, което би довело до освобождаване от наказателна отговорност. Той отговаря, че извънсъдебни договорки са в противоречие със закона и тя няма как да участва в тях.“
Говорителят на СГП Десислава Петрунова уточнява, че е образувано досъдебно производство за опит за склоняване на прокурори от СГП да нарушат свои служебни задължения, при което се предвижда лишаване на свобода от 1 до 6 години. От държавното обвинение заявиха, че вероятно шефът на ГДБОП Калин Стоянов ще бъде разпитан по случая.