След няколкочасови дебати парламентът одобри кандидата за премиер Кирил Петков, както и структурата и състава на новото редовно правителство. Така след месеци на политическа криза България отново има свой кабинет, който не е служебен.
„За“ министър-председателя гласуваха 134 депутати, 104 бяха „против“. Второто гласуване беше за структурата на новия Министерски съвет. Тя беше подкрепена от 134 народни представители, а 104 отново бяха „против“. Съставът на новото правителство беше одобрен също със 134 гласа „за“ и 104 – „против“.
Преди гласуването Асен Василев беше категоричен, че в основата на тази коалиция стои дълбока антикорупционна програма. И четирите партии са готови да загърбят собствените си интереси, за да изпълнят тази програма.
„Четири много различни партии загърбиха различията и потърсиха общото, около което ние можем да се обединим и ще работим, така че не само да се спре корупцията, но и да подсигурим достойни старини на нашите пенсионери, да осигурим достойни доходи, да подсигурим образованието и да изградим страна, която не стои по срамните списъци на света. А страна, която е на първите места по иновации, култура, туризъм, спорт и държава, с която всички ние да се гордеем“, каза още той.
В новото правителство влизат представители на четири формации като мандатоносител е най-голямата парламентарна група в 47-ия парламент – тази на „Продължаваме промяната“. Освен тях в кабинета са още БСП, „Има такъв народ“ и „Демократична България“.
Всяка една от тези формации има свой вицепремиер, като от ПП са двама. В новото правителство има общо 21 министри – с двама повече от тези в предишното, защото бяха създадени две нови министерства.
Ето пълен списък на състава на новото редовно правителство на Република България:
– министър-председател – Кирил Петков от „Продължаваме промяната“;
– заместник министър-председател по еврофондовете и министър на финансите – Асен Василев от ПП;
– заместник министър-председател по ефективно управление – Калина Константинова от „Продължаваме промяната“;
– заместник министър-председател по икономика и индустрия и министър по икономика и индустрия – лидерът на БСП в оставка Корнелия Нинова;
– заместник министър-председател на регионалното развитие и благоустройството и министър на регионалното развитие и благоустройството – Гроздан Караджов, представител на „Има такъв народ“;
– заместник министър-председател по околна среда и води и министър на околната среда и водите – Борислав Сандов, издигнат от „Демократична България“;
– министър на вътрешните работи – Бойко Рашков, предложен от „Продължаваме промяната“;
– министър на външните работи – Теодора Генчовска, представител на „Има такъв народ“;
– министър на труда и социалната политика – Георги Гьоков, представител на БСП;
– министър на отбраната – Стефан Янев, бивш служебен премиер, предложен от „Продължаваме промяната“;
– министър на правосъдието – Надежда Йорданова, излъчена от „Демократична България“;
– министър на образованието и науката – Николай Денков, предложен от „Продължаваме промяната“;
– министър на здравеопазването – Асена Сербезова, предложена от „Продължаваме промяната“;
– министър на културата – Атанас Атанасов, издигнат на „Продължаваме промяната“;
– министър на земеделието – Иван Иванов, излъчен от БСП;
– министър на транспорта и съобщенията – Николай Събев, предложен от „Продължаваме промяната“;
– министър на иновациите и растежа – Даниел Лорер, представител на „Продължаваме промяната“;
– министър на електронното управление – Божидар Божанов, предложен от „Демократична България“;
– министър на енергетиката – Александър Николов, представител на „Има такъв народ“;
– министър на туризма – Христо Проданов, излъчен от БСП;
– министър на спорта – Радостин Василев, представител на „Има такъв народ“.
До сформирането на новата управляваща коалиция и на редовния кабинет се стигна след преговори, които започнаха още в първите дни след поредните предсрочни парламентарни избори у нас тази година. Разговорите по политиките бяха водени от 18 експертни групи и излъчвани онлайн. За първи път в България преговори се водят по толкова прозрачен начин.
Коалиционното споразумение беше подписано в петък миналата седмица, а президентът Румен Радев връчи мандата за съставяне на правителство на Кирил Петков в събота, като той му го върна веднага изпълнен.