„Инициативата „Източно партньорство“ остава приоритет на българската външна политика не само поради географската ни близост със страните от региона, с които ни свързват исторически и духовни връзки. Специално в Молдова и Украйна имаме голяма българска историческа общност и работим за разширяваме на културното и образователно сътрудничество с тях.„
Това заяви днес президентът Румен Радев пред журналисти в Брюксел преди началото на шестата среща на върха на инициативата „Източно партньорство“. Форматът за политически диалог и сътрудничество обединява държавните и правителствени ръководители на страните-членки на ЕС, както и на Армения, Азербайджан, Грузия, Република Молдова и Украйна.
Румен Радев посочи, че днешната среща протича на фона на усложнена обстановка, както поради обявеното оттегляне от страна на Беларус от Източното партньорството през юни тази година, така и заради отправените обвинения към страната за нарушаване на човешките права и използване на миграционната криза. Президентът посочи:
„Има ескалация на напрежение около границата на Украйна. Конфликтът между Армения и Азербайджан взе човешки жертви и неговото разрешаване остава истинско предизвикателство. Но дори на този фон, Съветът ще приеме днес, надявам се, важна декларация, която да допринесе за задълбочаване на сътрудничеството и подкрепа в редица важни области. Европейската интеграция на Република Северна Македония не се ръководи от срокове, а от резултати. Всякакви опити да бъде оказван натиск върху България са контрапродуктивни. Те водят до забавяне на процеса и това трябва да се разбира от всички.“
Държавният глава напомни, че на всички заседания на Европейския съвет, в които е участвал – от май досега, е провел разговори с всички европейски лидери, както и с лидерите на европейските институции за интеграцията на Република Северна Македония. Радев посочи:
„Искам да им благодаря, защото за втори път тази година темата за разширяването, специално за Република Северна Македония, отпада от дневния ред. Искам да благодаря и за усилията на българската дипломация, така че нашите партньори най-сетне разбраха къде е истинският проблем.„
България отстоя своите позиции и сега повечето от нашите европейски партньори разбират същността на проблема, който надхвърля далеч представите за исторически спор между две съседни държави, заяви държавният глава. Президентът подчерта:
„Това е проблем, който засяга дълбоко фундамента на самия Европейски съюз, а това са ценностите и принципите, които ние изповядваме – човешките права, липсата на дискриминация.“
Румен Радев подчерта, че България ще продължи да отстоява не само зачитането на историческите факти и съхраняването на българското културно-историческо наследство в Република Северна Македония, но и спазването на правата на македонските българи, които следва да получат ясни конституционни гаранции в тази насока.