Д-р Костадинов за COVID ваксините при децата: Трябва да се знаят относителните и абсолютните контраиндикации

0
539
Д-р Костадин Костадинов
Д-р Костадин Костадинов. Снимка: Личен архив

На 20 декември се очаква в страната ни да пристигнат първите доставки на COVID ваксините за деца между 5 и 11 години. Необходимо ли е бъдат имунизирани малчуганите, какви са рисковете, които тази практика крие и има ли групи, при които шансът за усложнения е по-голям? За коментар по темата от Искра.бг потърсихме с д-р Костадин Костадинов от Пловдив.

  • Какво мислите за ваксините срещу коронавирус при децата в тази крехка възраст?

Идеята е да се изгради имунитет преди да има среща с вируса и това нещо да попречи по някакъв начин преминаването към други хора, тоест трансмисията на заболяването. Голяма част от имунизационните препарати, които са по редовния ваксинационен календар, са предназначени именно за малките и COVID-19 не трябва да бъде изключение от тази практика.

  • Не е ли опасно да се прилагат подобни субстанции, минали толкова кратък тестови период, при един все още развиващ се организъм?

Има нова технология, по която се извършва оценката по безопасността на ваксините от ЕС, когато те са за спешна употреба. Тази европейска рамка позволява да се разгледат и преценят всички данни на определени месеци. Тоест не се чака да мине дълъг период от време, а това се извършва системно в дадени моменти. Тогава ЕМА се произнася дали дадена субстанция наистина работи и крие ли тя рискове за човешкото здраве. За момента изводът на Агенцията е, че COVID ваксините са относително безопасни.

По отношение на дългосрочната употеба на препаратите, д-р Костадинов подчерта, че към момента е трудно да се даде категоричен отговор от медицинската общност, „понеже за направата на подобно заключение се изискват много сериозни данни, събирани по определен механизъм. С такива още не разполагаме“.

  • Има ли деца, при които не се препоръчва COVID имунизация?

Да, трябва задължително да се оцени ситуацията. От малките пациенти има такива, които страдат от хронични състояния, редки заболявания или са диагностицирани с онкологични проблеми. Трябва да се знае кои са относителните и кои са абсолютните контраиндикации за ваксинация в тази възрастова група. Нека се вземе предвид здравният статус на деца, при които има фибрилни гърчове или заболявания, които водят до фибрилни гърчове. Това е гърч вследствие на висока температура. Една от страничните ефекти на всяка ваксина, в това число и тази срещу коронавируса, е повишаване на температура и това трябва да бъде тригер за подобно състояние.

  • А има ли приоритетни групи при децата?

Приоритетни не бих казал, че има. Това, което се цели с имунизацията при децата, е да се намали разпространението на вируса. Има няколко проучвания, доказващи, че децата са основният медиатор да има постоянно вълни и покачване на заболяемостта. Те доста често го карат безсимптомно, но пък спомагат за предаването на инфекцията. Разбира се, редно е да се има предвид, доколко ваксините реално прекратяват разпространението. Има колеги, които казват, че недостатъчно, но във всеки случай надеждността е по-голяма, отколкото при липса на ваксинация. 100% гаранция със сигурност не може да бъде дадена.

  • Както всяка година, и тази забелязваме доста случаи на варицела, смяташ ли, че ваксината срещу нея трябва да влезе в редовния имунизационен календар?

Да, мисля, че това е начин да се справим с нея. В Турция например ваксината срещу варицела е задължителна. Това е едно заболяване, при което повечето от децата ще се обринат и ще го изкарат на крак без проблеми, изграждайки имунитет. Но при една друга част от подрастващите, малка част, но все пак я има, могат да възникнат мозъчни усложнения. Ето тук е ролята на имунизацията, която ще ги предпази и ще намали заболяваемостта и смъртността.

  • В последно време прави впечатление, че обикновеният грип сякаш е изчезнал, откакто върлува COVID-19. Дали наистина е така?

Сезонният грип има общ начин на разпространение с COVID-19, те споделят вероятно общи пътища. Мерките, които имаме срещу едното заболяване, помага и срещу другото. Това е причината, поради която в момента грипът не е толкова популярен, така да се каже. Не бива да пропускаме и факта, че новите щамове на коронавируса много по-лесно се предават от грип и съответно взимат неговата ниша, тоест заразяват преди него. Съответно поваляват организма първи.

Това обаче съвсем не означава, че грипът си е заминал, напротив, акцентира медикът. Неговата циркулация продължава от много време насам и ограничаването му е особено сложно, за да доведе до това, че той да изчезне.

Кой е д-р Костадин Костадинов?

Д-р Костадин Костадинов завършва медицина в МУ-Пловдив през 2017 година. През 2019 г. става и магистър „Обществено здраве и здравен мениджмънт“. От дипломирането си до 2020 г. работи като специализант в УМБАЛ-Пловдив, извършва и диагностично-лечебна дейност в областта на вътрешните болести и кардиологията. В момента д-р Костадинов практикува в СБАХБ „Медикус Алфа“, а ангажираността му като асистент в Медицински университет-Пловдив е свързана с учебно-практически занятия по дисциплините медицинска етика; биостатистика; социална медицина и обществено дентално здраве.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments