Европейската комисия /ЕК/ даде инструментариум за справяне с високите цени на електроенергията. Той обаче изобщо не бе разгледан по същество у нас. Вместо това се взе „най-лесното и грешно решение да се замрази всичко“. Това мнение изрази Атанас Георгиев, декан на Стопанския факултет на Софийския университет.
Пред „БНР“ като варианти той посочи данъчни инструменти и субсидии към крайните потребители. Според него това е мястото, където има разминаване между онова, което е било редно да се случи, и онова, което е станало на практика.
Георгиев уточни, че по времето, когато е бил гласуван мораториумът, КЕВР вече е била стартирала процедура за изменение на цените от новата година. До взетото решение се е стигнало „набързо“. Отделно то не е достатъчно добро за огромна част от страните в сектора, имащи интерес по темата.
Не би следвало да се отмени цялата процедура по изменение на цените заради това, че гласуването за състав на правителство е съвпаднало с общественото обсъждане или съобщение от регулатора, категоричен е Георгиев.
Той е на мнение, че ефектът в работата на КЕВР, вследствие на политическата намеса, е краткосрочен. По-напред във времето това ще се върне към тях като бумеранг, смята деканът.