Иран се намесва в Ирак, така че да потуши дестабилизиращите вътрешни вълнения, предизвикани от подкрепяните от Иран милиции, предава „Агенция Ройтерс“. Действията идват в момент, когато Техеран се стреми да запази дълбокото си влияние в страната, като същевременно води напрегнати преговори за ядрените си амбиции със Съединените щати.
Намеса на особено високо ниво дойде миналия месец, часове след атака срещу резиденцията на иракския премиер, за която някои служители в Багдад обвиниха подкрепяни от Иран групировки. Един от най-висшите военни командири на Техеран, бригаден генерал Есмаил Гаани, се втурна към Багдад, според информация на служители на милицията, иракски политици, близки до милициите, западни дипломати и източник от иракската сигурност, запознат с преговорите.
Гаани имаше послание към проиранските милиции, които отказаха да признаят първоначалните резултати от парламентарните избори на 10 октомври, на които шиитският мюсюлмански духовник Моктада ал Садр, популистки кандидат, противопоставящ се на иранското влияние, който се облагодетелства най-много от гласовете.
Посланието на Гаани: Приемете резултата.
Гаани, командирът на елитния ирански Корпус на гвардейците на ислямската революция (IRGC), който ръководи неговите чуждестранни военни операции, каза на лидерите на две милиции, че дребната политика заплашва властта на управляващото шиитско мнозинство в Ирак, чрез което Иран упражнява влиянието си, според на запознатите със срещата.
Въоръжената атака с дрон на 7 ноември срещу резиденцията на министър-председателя Мустафа ал Кадхими бележи драматична ескалация на напрежението, което нараства през последните месеци между конкуриращи се шиитски групи. Кадхими се присъедини към Садр. Парламентарният блок от фракции на Фатах, свързани с протехеранската милиция, претърпя голямо поражение на изборите, като загуби десетки места. По време на кратка среща в офиса на ветеран, подкрепян от Иран политик в Багдад, Гаани смъмри двамата лидери на големи подкрепяни от Иран милиционерски групировки, обвинявайки ги, че са се справили лошо с последствията от изборите.
Срещата беше описана пред „Ройтерс“ от един от служителите на милицията, който има преки познания за срещата, както и от двама политици, тясно свързани с милициите и които бяха информирани за срещата. Гаани, който беше придружен от малък екип, каза на ръководителите на милицията да държат под контрол своите привърженици и бойци, казаха официалният представител и двама политици.
„Иранците бяха бесни“, каза служителят на милицията. Той добави, че един ирански служител попита:
„Искате ли шиитска гражданска война?“
Служителят отказа да идентифицира иранеца, който е направил тези забележки. Петима други служители на милицията, двама западни дипломати и иракският служител по сигурността, които бяха информирани за срещата, казаха, че Гаани е ръководил процеса. Всички тези източници дадоха подобни сметки, казвайки, че Гаани е казал на подкрепяните от Иран групи да спрат да подклаждат вълнения в Ирак.
Иранското правителство, което осъди атаката от 7 ноември по това време, не отговори на искания за коментар за тази статия. Революционната гвардия не отговори на писмени въпроси, а службата за връзки с обществеността на гвардейците не отговори, когато се свързаха по телефона за тази статия. Ройтерс също не получи отговори на въпроси, адресирани до Гаани, изпратени чрез иранското правителство и IRGC. Иранските държавни медии съобщиха, че Гаани е посетил Ирак след атаката, но е предоставил малко подробности за дейността си там. А кабинетът на иракския премиер не отговори на искане за коментар на медията.
По-рано неотчитаният разказ за мисията на Гаани в Багдад е една от няколкото интервенции на Иран през последната година, насочени към предотвратяване на спираловидно насилие между конкуриращи се шиитски групи, което рискува да подкопае влиянието на Иран в съседен Ирак и да дестабилизира региона. Съюзниците на иранските милиции също са отговорни за атаките срещу американски активи в Ирак.
Вътрешношиитското напрежение в Ирак идва като нежелано разсейване за Техеран, тъй като той води непреки преговори с Вашингтон за възобновяване на ядреното споразумение от 2015 г. Този пакт, който беше разкъсан от бившия президент на САЩ Доналд Тръмп, даде на Иран освобождаване от икономически санкции в замяна на ограничаване на ядрената му програма.
Посещението предоставя рядка представа за свързаните с Ирак дейности на Гаани, който оглавява силите Кудс, подразделението на IRGC, което контролира съюзническите милиции в чужбина. Той пое ролята през януари 2020 г., след като Съединените щати убиха предшественика му Касем Солеймани при удар с дрон по време на посещение в Багдад. Мандатът на Гаани е белязан от нарастващи усилия за контрол на милициите. По-рано Иран имаше сравнително по-лесно време да насочва своите подставени лица в Ирак, според служители на милицията, иракски политици, близки до милициите, западни дипломати и източник от иракската сигурност.
Военните и политически съюзници на Техеран в Ирак започват най-вече като паравоенни групи, финансирани и обучени от Иран, а по-късно развиват политически крила. Сега те действат като тежко въоръжени хибридни военно-политически групи, които контролират части от икономиката на Ирак и държавните институции. Тази сила насърчи някои лидери на милиции да действат по-независимо от Техеран, твърдят иракски служители. Някои командири на милицията насаме се оплакват, че на Гаани липсва харизмата и владеенето на арабски език на своя предшественик.
Лидерите, с които се срещна Гаани, бяха Хади ал-Амири, дългогодишен ирански паравоенен съюзник, и друг политически военен лидер, Каис ал-Казали, според служител на милицията, който пряко знае за срещата и двамата политици, близки до милициите.
Офисите на Амири и Хазали не отговориха на искания за коментар. Амири публично осъди нападението. Хазали обвини неидентифицирани актьори.
Поддържаните от Иран милиции публично нарекоха атаката от 7 ноември за заговор за очерняне на името им и сее хаос в Ирак. Няколко подкрепяни от Иран милиции, с които се свърза Ройтерс, не отговориха на искания за коментар относно атаката.
През последните седмици напрежението между конкуриращите се шиитски групи продължава да кипи. Очаква се иракската съдебна система да ратифицира резултатите от изборите през следващите дни, което може да предизвика недоволство. Друг важен тест за способността на Иран да държи напрежението под контрол може да дойде след 31 декември, когато една милиционерска група, наречена Kataib Sayyid al-Shuhada, публично призова онези, които се противопоставят на присъствието на САЩ в Ирак, да се подготвят за конфронтация. Американските военни осъдиха атаките на иранските милиции срещу нейните сили и Вашингтон заяви, че си запазва правото да отговори на всякакви смъртоносни атаки.
Борба за власт
Шиитските групи доминират в иракската политика след водената от САЩ инвазия през 2003 г., която свали сунитския диктатор Саддам Хюсеин. Те обхващат множество шиитски партии, повечето с въоръжени крила, но сега се разделят на два лагера: тези, които са проирански и тези, които се противопоставят на влиянието на Техеран в Ирак.
Основните политически партии в Ирак в момента водят преговори за сформиране на коалиция. Садр, шиитският духовник, чийто блок спечели най-много места в парламента, каза, че ще се съюзи с всеки, който поставя националните интереси на Ирак, като предоставянето на услуги за населението, на първо място. Това е индикация, казват иракски служители и западни дипломати, че той може да изключи някои подкрепяни от Иран групи в полза на кюрдските и сунитските партии. Тоби Додж, професор в Лондонското училище по икономика, направи следния коментар:
„Иранците намират за все по-трудно да контролират съюзници, които имат свои собствени интереси и на които няма да им бъде казано „не“ за отговор.“
Напрежението избухна през последната година или нещо повече, особено около последните избори, когато групи се бореха за власт. След атаката на 7 ноември Гаани също се срещна в Багдад с началника на държавните паравоенни сили на Ирак, които са доминирани от ирански прокси групи, според двамата политици, близки до милициите. Политиците казаха, че Гаани е дал на командира Абдул Азиз ал Мохамедауи, дългогодишен оперативен, подкрепян от Иран, същото послание: Вземете милициите под контрол. Офисът на Мохамедави не отговори на въпроси за срещата.
Изборен бойкот
Ирански служители се намесиха в опити за успокояване на вътрешношиитското напрежение и в други случаи, включително преди изборите.
През юли Садр обяви, че ще бойкотира вота, твърдейки, че неопределени врагове се опитват да дестабилизират Ирак и обвиняват него. Представител в политическия офис на Садр отказа коментар.
„Това тревожи Иран“, каза иракският политик Абдул Карим ал Мусауи, който е член на коалицията „Фатах“.
„Садр винаги е участвал в шиитските управляващи съюзи и неговият отказ да участва в политическия процес би разтърсил нещата, би причинил още нестабилност.“
Тогавашният министър на разузнаването на Иран Махмуд Алави и шефът на сигурността на Революционната гвардия Хосеин Таеб, наред с други официални лица, се срещнаха с някои от политическия екип на Садр в Багдад. Алави и Таеб се опитаха да убедят Садр да не бойкотира вота, според служител в политическия офис на Садр.
„Садр реши да се върне, за да избегне ескалация, след като потърси съвета на великия аятолах Али ал Систани“, каза пред Ройтерс най-висшият шиитски духовник в Ирак, служител в политическия офис на Садр.
„Иранското посредничество проработи.“
Гаани също посети Багдад по време на две други кризи през последната година, според двама от служителите на милицията и двамата политици, близки до милицията. Командир на иракската милиция в лагера на Иран потвърди, че ирански служители, които той не идентифицира, са се намесили, за да убедят Садр да не бойкотира изборите.
„Ройтерс“ не получи отговори на искания за коментар, адресирани до Алави и Таеб, изпратени съответно чрез иранското правителство и Революционната гвардия.