Шулева призова: Правителството да има по-дългосрочна визия за компенсациите на бизнеса

0
13
Ток
Ток. Снимка: Pixabay

„Хубавото е, че ние не внасяме ток, а ние си произвеждаме ток. И то го произвеждаме на една ниска цена. Това е хубавата новина и това означава, че всички тези печалби, които се реализират на борсовия пазар, остават в България.“

Това коментира бившият министър на икономиката в правителството на НДСВ Лидия Шулева за „БНР“ по повод компенсацията за бизнеса от страна на правителството с близо 900 милиона лева като мярка заради скъпия ток. Според нея въпросните акумулирани средства в страната могат да бъдат ползвани за компенсация за бизнесите.

„Така че, парите ги има за компенсации и има и достатъчно механизми да се върнат към бизнесите.“

Част от парите ще дойдат от предварително изплащане на дивидент от държавните дружества, втора – от Фонда за гарантиране на сигурността, а трета – от вдигнатото ДДС върху много по-голямата сума, която се плаща, отбеляза още Шулева. Според нея правителствените стъпки се отнасят за първите 2 месеца на 2022 г., но според нея управляващите трябва да имат ясен механизъм и по-дългосрочна визия за компенсациите, така че бизнесът да има възможност да планира.

Крайно неудовлетворителен е таванът от 30% компенсация за скъпия ток, смята Шулева. Според нея това би довело до сериозни проблеми в много предприятия, като част от тях ще затворят или пък ще съкратят служители.

Важно е че има пари за компенсации, тъй като разликата между борсовата и производствената цена на тока е много голяма и тези пари остават реално у нас, заключи Шулева и допълни, че проблемът е как управляващите ще осигурят тази компенсация и ще дадат гаранция на бизнеса какви обозрими граници на движение на цената на тока ще има през тези месеца, така че да може да планират цени и доставки.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments