В парламента от партиите „Възраждане“ и „Има такъв народ“ /ИТН/ поискаха вчерашното заседание на Здравната комисия да бъде обявено за недействително. От „Възраждане“ възразиха срещу заседанието на комисията, която прие решението за задължителен „Зелен сертификат“ в сградата на Народното събрание. Депутатът Петър Петров заяви:
„Вчера е проведено извънредно заседание на Здравната комисия, но, разбира се умишлено, не е уведомена съгласно член 32 от правилника по имейл народният представител от „Възраждане“ Елена Гунчева, член на тази комисия. Така че, моля Ви господин председател, да вземете мерки да не се нарушава правилникът.“
Лидерът ИТН заяви, че не само опозицията, но представители на управляващата коалиция не са били уведомени и настоя председателят на НС Никола Минчев да обяви вчерашното заседание за недействително. Той подчерта:
„Вчера здравна комисия не само опозицията не беше известена, но част и от коалиционните ѝ партньори, които сме ние. Нашите представители не са доизяснени. Доктор Силви Кирилов е отишъл просто, защото е разбрал на входа, другите наши членове изобщо не са били известени, така че ние смятаме, че това заседание вчера трябва да бъде обявено за недействително и моля ви се спазвайте правилата, защото почвате леко да будите мисли.“
Днес на новото заседание председателят на Комисията по здравеопазване Антон Тонев съобщи, че решението от заседанието вчера е било редовно, а взетите решения няма да се отменят. Той се извини на депутатите, които не са били поканени на извънредното заседание, което определи режима на влизане в парламента с COVID сертификат, като обеща това да не се повтаря отново и допълни:
„Поради ограниченото време и техническата невъзможност за информация по имейл имаше неинформирани членове на Комисията, за което аз поемам отговорност с отметката, че това няма да се случи повече, дори в такива подобни ситуации на извънредност. Комисията бе свикана извънредно според правилника за работата на Народно събрание, беше установен кворум от 14 нейни члена и се проведе редовно заседание с гласуване.“
Тонев отбеляза, че ако има нови предложения да се входират в Народното събрание, да се разпределят от председателя на НС и тогава може да се разгледат от Комисията по здравеопазването.