„Етър“ е първият български музей, носител на една от двете големи международни награди „Жива“

0
320
Етър
На официална церемония вечерта на 12 януари в сръбската столица Белград Международната фондация „Форум на славянските култури“ (FSK) връчи наградите „Жива“ за най-добър музей от славянска държава.
 
Престижното отличие „Най-добър обект на културното наследство“, която се присъжда за трети път, спечели Регионален етнографски музей на открито „Етър” – Габрово.
За първи път български музей става носител на голяма награда от този много авторитетен международен културен форум. Наградата „Музей на годината“ получи Музеят на дърворезбата от Кониц (Босна и Херцеговина). Събитието се провежда в сътрудничество с Министерство на културата и медиите на Република Сърбия и сръбски партньорски институции.
Двадесет музея от 11 славянски държави участваха в конкурса за наградата „Жива“. Седмата церемония се състоя в Белград, а предишните места за нейното провеждане са Скопие, Санкт Петербург, Задар, Блед, Прага и Бар.

Журито се състои от 13 музейни експерти от славянски страни и Европейската музейна академия. Българският представител в него е директорът на дирекция „Културно наследство, музеи и изобразителни изкуства“ на Министерството на културата – Екатерина Джумалиева.

Освен двете големи награди бяха връчени още няколко. Специално признание за лидерство получи Националният литературно-мемориален музей на Иван Франко в Лвов (Лвов, Украйна).
 
Носител на признанието за внимание към посетителите и достъпност е Музеят на въгледобива в Забже (Забже, Полша). Специалното признание за творчество получи Музеят на изкуствата „Божидар Якац“ (Костаневица на Кръки, Словения).
 
Центърът за посетители „Къщата на приказките на Ивана“ (Огулин, Хърватия) бе отличен за разказване на истории, а Ярославският художествен музей (Ярославъл, Руската федерация) – за добро използване на ресурсите. Журито реши също така да връчи Почетно отличие на Национален музей в Белград (Белград, Сърбия).

„Сред многото важни дейности на Форума със сигурност е опазването на вековни ценности, възпитанието на славянските езици и по-нататъшното изграждане на славянски културни идентичности. Тези ценности могат да станат по-видими само чрез съвместно застъпване за тяхното утвърждаване в глобален мащаб. Това насърчава културното разнообразие и в същото време допринася за славянските култури за глобалния диалог“, подчерта Мая Гойкович, вицепремиер на Република Сърбия и председател на Борда на Форума на славянските култури.

„Наградата за най-добър славянски музей и културно наследство „Жива“ е платформа, която насърчава и култивира диалог за славянското наследство и неговата уникалност, но на първо място е пространство, където можем да срещнем славянско наследство, да получим информация за него, да се установят контакти, да се вземат решения за посещения на различни места и музеи от славянски страни“, заяви по време на церемонията Андрея Рихтер, директор на Форума на славянските култури.
„Присъствието на български музей на този форум е голяма чест за нашата страна. Тук ние, българите, се чувстваме сред близки хора, усещаме доверие и сериозна подкрепа. Защото всички сме посветили своята дейност на една важна мисия – да работим за утвърждаване на славянската култура в глобалния свят. Културните постижения на славянската общност са световен феномен, без който не може да се обясни същността на човешката цивилизация. Всяка от присъстващите на този форум организации представя славянството, макар от различен поглед. Ако влезете в българския музей „Етър“, на който съм директор, ще откриете много и от миналото на своите народи. Благодаря от името на екипа си, че сме част от това голямо за славянския свят събитие“, коментира проф. д-р Светла Димитрова, директор на музей „Етър“, на която бе връчена наградата за най-добър обект на наследство в славянските страни.

За седем години от своето съществуване наградата събра повече от 135 музея, стана ясно от информация на организаторите.
Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments