Властите представиха новия план за управление на пандемията. За първи път се предвижда водещ фактор да бъдат интензивните легла, а не броя на новозаразените от коронавирус.
„Както всички знаем в момента сме на ръба на една голяма вълна на „Омикрон“, която идва с голяма скорост към България. Както виждаме всички новите случаи за последните 24 часа са над 5700 и нови хоспитализирани над 500. До този момент моделите, с които се управляваха и мерките бяха леко неясни и ненапълно се изпълняваха на база на точни стойности. Ние решихме заедно да сменим този подход. Изследвахме всички фактори, от които здравната система зависи, така че животът и здравето на хората да бъдат първи приоритет. Разбрахме, че най-критичният фактор за здравната система са интензивните легла. Това определя дали здравната система ще може да отговаря на натиска и дали ще има риск да има хора, които да нямат достъп до тях. Нашият подход е, че целият можел ще бъде функция на този фактор. Всички други фактори ги включваме, но те са за интензивността, с която този фактор се развива. Този подход прави процеса лесно управляем и лесно хората да могат да предвиждат какво ще се случи на техните бизнеси, дали техните деца ще могат да ходят на училище. Към този момент нищо няма да бъде затворено. Важно е да се каже, че освен интензивните легла, подходихме практично и анализираме процентът интензивни легла по области и ги групирахме, за да могат да се вливат в съседни области“, обясни премиерът Кирил Петков, който се включи с видеоконферентна връзка по време на брифинга, защото е под карантина.
Той обясни, че България е разделена на 6 клъстера от области, които ще се следят и мерките, които ще засягат, ще бъдат функция на сбора на интензивните легла. Тази карта ще бъде представяна на българското население всеки ден. Зависи с каква скорост вълната се развива дните могат да се скъсят или удължат, но всеки ще има точен план какво може да се случи в следващите дни.
„Това е особено важно за хората с малки деца и за малките бизнеси. Затова тази карта ще бъде начинът, по който всички ние ще можем да управляваме риска от следващата вълна“, подчерта министър-председателят. И допълни:
„Следващият елемент от тази програма е, че ние наистина приоритезирахме децата. Ние осъзнаваме, че образованието е пълноценно, когато е присъствено. Независимо от етапите ходенето на училище, особено за децата от 1-ви до 4-ти клас, е приоритизирано за всички ученици. Мерките са съвсем малки при 50% заетост. При 60% всички бизнеси работят и всички училища. При етап 3 – 70% от интензивните легла се запълват, започват първите по-меки мерки, където въпреки всичко от 1-ви до 4-ти клас децата продължават да ходят на училище. И при етап четири – запълнени 90%, тогава вече правим едно абсолютно симетрично затваряне на бизнесите, които обслужват хора, освен хранителните магазини и аптеките.“
В момента само в Северно-централен клъстер има опасност да влезе в етап 4. За всички останали още сме на етап 1.
Правителството предвижда и 10 мерки за подкрепа на гражданите и бизнеса. Това са: „60/40“, „Патронажна грижа“, „Запази ме“, Оперативна програма за храни, програма възстановяване за малките бизнеси, програмата за възстановяване на Българската банка за развитие, през ББР подкрепа на туризма, запазва се 9% ДДС за фирмите в туристическия и ресторантьорския бизнес, допълнителни насърчителни схеми в сферата на туризма и мярка 10 е само за напълно затворени микро-, малки и средни предприятия – 20% безвъзмездна помощ от целите нетни приходи за 2021 година в размер до 100 000 лева. За дните, в които той е затворен, държавата ще подпомогне 20% от продажбите да бъдат възстановени.