През декември 2021 година инфлацията на годишна база у нас се е ускорила до 7,8%, посочват данни на Националният статистически институт /НСИ/. Това е най-високата инфлация на годишна база от декември 2008 година. Спрямо ноември покачването на потребителските цени е с 0,9%. Средногодишната инфлация за периода януари-декември 2021 година спрямо периода януари-декември 2020 година е 3,3%.
През декември спрямо ноември миналата година има увеличение в почти всички групи стоки и услуги. По-високи са цените при хляба, повечето видове месни и млечни продукти, както и при редица плодове и зеленчуци. Поддръжката на дома също е поскъпнала спрямо месец по-рано. Увеличение има при медицинските и стоматологичните услуги.
1,4% е общото месечно поскъпване при храните, безалкохолните напитки през декември спрямо ноември. При облеклото и обувките има намаление на цените на месечна база с 0,8%, докато при жилища, вода, електроенергия, газ и други горива – увеличение с 0,7%. Слабо увеличение с 0,1% има при цените в здравеопазването, докато транспортните цени се повишават с 0,7%.
Най-силен ръст през декември бележат цените в сферата на развлеченията и услугите – скок с 4,7% спрямо ноември. Увеличение със 7,9% през декември има при цените за централно газоснабдяване, с 1,2% при газообразните горива за битови нужди и с 9,8% при цената на въглищата. Минимално надолу са се придвижили цените на горивата, автомобилните застраховки и някои видове козметични изделия.
Средногодишната инфлация за периода от януари до декември миналата година спрямо същия година по-рано е 3,3%. Хармонизираната инфлация през декември нараства с 0,8% на месечна база, докато хармонизираната потребителска инфлация на годишна база се ускори до 6,6% от 6,3% през ноември.
Хармонизираният индекс на потребителските цени е сравнима мярка на инфлацията на държавите от ЕС. Той е един от критериите за ценовата стабилност и за присъединяването на България към Еврозоната.