Правителството прие конкретни мерки за цените на тока и природния газ за бизнеса и битовите потребители. Това съобщи след края на редовното заседание на Министерския съвет премиера Кирил Петков, предаде „БНТ“.
Той подчерта, че за домакинствата увеличение на сметките няма да има. Последното е било през юни 2020 година и заради мораториума в момента няма да има. Петков очаква след неговото падане също да не се стигне до шоково поскъпване на тока за бита.
Бизнесът пък е компенсиран със 110 лева за месец ноември. За декември те вече са 130, а сега правителството реши за януари таванът да бъде 250 лева. В същото време работодателските организации настояват изобщо да няма таван на подпомагането за бизнеса.
Обяснено беше, че сметките, които са дошли за декември са по-високи. Но в същото време ако се вземе предвид компенсацията, тази за февруари ще бъде по-ниска от тази, която се вижда в момента. Същото важало и за сметките за синьо гориво.
Преди правителственото заседание премиерът направи коментар и за COVID кризата. Той отбеляза, че „Омикрон“ е с голямо разпространение, но има сравнително ниски нива на запълнени интензивни легла. Именно заради това в много области не е обявен локдаун, тъй като се следи за критични фактори в системата на здравеопазването, а не числата за общата заболеваемост.
След правителственото заседание Петков каза, че новият модел на управление на кризата давал своите резултати и не се затваряла нито една от областите, нито бизнесите.
„Държим на Етап 2, с риск от Етап 3, защото всичко се базира главно на нива капацитет на интензивните легла в болниците. В някои от областите има отделни мерки, защото има заболели учители, но това е на ниво области и училища, не на ниво масово затваряне. Следим модела много внимателно и за първи път имаме доста ясна прогноза накъде вървят нещата. Добрата новина е, че интензивните легла не се запълват с голяма скорост“, обяви той.