Бактерии от почвата влияят на психичното здраве

0
477
Природа
Източник: Wikimedia Commons

Преди тридесет години учените въведоха термина „хигиенна хипотеза“, показвайки ползата за здравето от микроорганизмите. Днес изследователите от Университета Боулдър в Колорадо идентифицираха противовъзпалителна бактерия в почвата, която може да бъде отговорна за това.

Частично се обяснява как бактерията „микобактериум“ потиска нарушения, свързани със стреса. Откривателите са на крачка от разработването на „ваксина за стрес“, основаваща се на микроби, пише „Медикал Експрес“.

Британският учен Дейвид Стракан за първи път е предложил спорната „хигиенна хипотеза“ през 1989 г., предполагайки, че „стерилният начин на живот“ в детска възраст води до нарушения в имунната система и по-високи нива на алергии и астма.

Усъвършенствана е теория, която сочи, че излагането на полезни микроби от почвата, с които отдавна живеем, влияе на психичното здраве.

Идеята е, че хората са се преместили от ферми и стопанства да живеят в градовете и са загубили контакт с организми, които преди са служили за регулиране на имунната система и потискане на ненужното вълнение. Това ни излага на по-висок риск от възпалителни заболявания и психични разстройства, според д-р Лоури.

Специалистът е публикувал редица проучвания, които показват връзката между „здравите бактерии“ и психичното здраве. Едно от тях показва, че децата, които са отглеждани в селска среда, заобиколени от животни растат по-устойчиви на стрес и са по-здрави от тези, които живеят в града с домашни любимци.

Когато „микобактериум“, живееща в почвата, се инжектира в гризачи, поведението им се променя по начин, подобен на този от антидепресантите и има дълготраен противовъзпалителен ефект върху мозъка.

Изглежда, че когато тези бактерии се поемат от имунните клетки, те освобождават липиди, които се свързват с рецепторите и изключват възпаленията.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments