Болниците са станали по-зависими от държавата заради COVID-19

0
19
Болница
Болница. Снимка: Pixabay

Средният разход за лечението на един пациент в болница се е увеличил и то значително. Разликата е над 500 лева в сравнение с 2021 година и варира в различните здравни заведения, предаде „БНР“.

Икономистът в сферата на здравеопазването Аркади Шарков счита, че факторите за това са много. Но той подчерта, че по принцип при постъпването на пациент в болница се изразходват много повече средства, отколкото той е внесъл като здравни вноски.

Това се случва в някои направления, но е важно да се подчертае, че не във всички.
Шарков акцентира на факта, че работещите в частния сектор внасят 1,5 повече от тези, които държавата ги осигурява. Така има неравнопоставеност между отделните заети на пазара на труда.

В същото време в последните години пандемията наложи нов тип политика в сферата на здравеопазването. Така в повечето случаи вече приходите на болниците зависят от това колко са работили. Ако премине пациент, тогава ще се заплаща.

Допълнително се получава финансиране за лечение на хора с коронавирусна инфекция благодарение на извънредната клинична пътека, която беше създадена за целта. Но всичко това ще бъде под въпрос в момента, в който кризата отмине.

Шарков обясни, че когато един пациент струва по-малко на лечебното заведение, тогава парите могат да се използват оптимално. Но трябва да се погледне и това дали средствата, които държавата дава, са достатъчни. И той даде пример именно с пациентите с коронавирус, които според различни изчисления струват между 2000 и 3000 лева, а за тях се дават 1450 лева.

Освен това нито една болница не е доволна от това, че има COVID-19. Причината е, че се спира плановият прием, който реално носи по-голямата част от приходите. Така тяхната дейност се унифицира и те става по-зависими от държавата, подчерта икономистът.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments