„В петък в Народното събрание беше предложена декларация за оставката на главния прокурор. Не коментирам ничия друга оставка, а само своята собствена оставка. В деня петък имаше избор на председател на Върховния касационен съд. Решението за отнемане на моя допуск е било взето предния ден. Решението е реализирано на 14 януари сутринта. Това мисля, че е достатъчно ясно. Ще повторя това, което казах. Премиерът обяви решението за отнемане на моя достъп, отделен е въпросът доколко той има право да се запознава с всички тези материали и на какво основание заместник-председателят на ДАНС, който е подписал акта за отнемане на моя допуск, го е запознал. Отговорът е, че той е премиер – не е правилният отговор. Това обаче е въпрос на тълкуване на закона.“
Това каза председателят на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество /КПКОНПИ/ Сотир Цацаров след 2-часовото му изслушване. От думите му стана ясно, че мотивите за оставката му не са свързани с отнетия му достъп до класифицирана информация.
„Така или иначе, стигна се до ситуация, при която премиерът обяви, че моят допуск е отнет, а час и двадесет минути след това отнемането на допуска ми беше връчено. Казано по друг начин не мисля, че това е нещо друго освен опит за доста евтин политически пиар. Евтин защото, в крайна сметка се направи опит съществуващите проблеми да бъдат маскирани, временно подминати с обявяването на 2-3-4 човека като виновни за всички проблеми в тази страна. Това го казах и вътре като мотив за моята оставка. Извинявам се, аз дотук чух, че съм виновен за трите мониторингови механизма, чух, че съм виновен за Шенген, за проблемите в енергетиката. Току що един народен представител ме обвини в намалението на раждаемостта и намаляването на населението. И вие смятате, че при това положение, аз трябва да остана и да се държа като човек, който се е вкопчил в длъжността председател на КПКОНПИ?“, попита Цацаров.
Председателят на КПКОНПИ заяви пред журналисти, че е казал крайната цел на тези атаки, още по време на избора на главен прокурор, а именно: „Ако главният прокурор се казваше Христо Иванов или Христо Бойкикин, повтарям дословно думите си оттогава, темата за реформата в прокуратурата щеше да е приключила много, много отдавна.“
„Не мога да нося отговорност за това, че някой трябва да прикрие управленската си неспособност с твърденията, че двама или трима души са виновни дори за цената на ток. Добре, да, приемам, че съм червена линия на някого. Само, че първата му червена линия трябва да е COVID кризата, а втората – цените на енергията, третата – въобще повишаването на цените, четвъртата и петата – тогава трябва да бъда аз, Гешев или който искате, но не – първата, защото тя прикрива пълна безпомощност.“
На въпрос дали с главния прокурор Иван Гешев се чувства едно, Цацаров отрече и обяви, че никога не говори за него и обвинител номер едно, а напротив – само за себе си. Попитан дали му е нужен разговор с премиера Кирил Петков, той отвърна с категорично „не“ – „Нито аз имам какво да му кажа, нито той на мен. Всичко това, което е казано, е съвсем ясно. Приемете, че аз не го желая.“
Цацаров коментира още, че е съобщил за решението си да подаде оставка пред лидери на парламентарно представени политически сили 15 дни преди да го обяви официално. Той е уведомил и президента Румен Радев 10 дни по-рано.