Съпредседателят на Съвместната историческа комисия със Северна Македония проф. Ангел Димитров обяви, че няма да има промени в органа след встъпването на власт на новото правителство. А хората, които вече не са в комисията от страна на нашите съседи, са я напуснали по свое собствено желание. Те не са били сменяни. Той определи като странен фактът, че се искат промени там, където решенията се взимат единствено от страната, която е излъчила своите представители.
Пред „БНТ“ проф. Димитров коментира още, че комисията е научен орган и тя сама решава как да работи. Сега, при новия развой на отношенията между двете държави, било предвидено да има по-голяма динамика в работата й. Така до средата на месец май ще има три заседания.
Професорът подчерта, че от българска страна и преди това е имало желание да има много повече срещи, за да може да бъдат постигнати реални резултати. Но това наше желание в началото дори се е твърдяло от ответната страна, че е политически натиск. Сега вече имало съгласие и от Северна Македония за такива заседания.
Проф. Димитров посочи още, че няма натиск към тяхната част от комисията. Освен това те подхождали с реализъм към ситуацията и нямали особено големи очаквания към това, което може да се случи. Самата комисия имала две основни задачи. Едната е да бъде направен преглед на учебниците по История.
Но там все още се разглеждат въпросите на Средновековието. Така не се е стигнало до това, което се преподава на учениците в гимназиалния курс, а комисията работи повече от 3 години и половина. По думите на професора причината е нежеланието на колегите им от Северна Македония да приемат, че имаме обща история, а тя започва от средните векове. Всичко това блокирало нормалния ритъм на работа на комисията.
Проф. Димитров е настоял отново да започне разговорът за Гоце Делчев. Но тяхното заседание щяло да се проведе след отбелязването на 150-ата годишнина от неговото рождение.