Руският президент Владимир Путин обвини САЩ, че се опитват да въвлекат страната му във война с Украйна. Той заяви, че целта на Америка е да използва конфронтацията като претекст за налагане на повече санкции на Русия. Държавният глава добави, че САЩ пренебрегват опасенията на Русия относно силите на НАТО в Европа. САЩ и партньорите им от НАТО от своя страна обвиняват Русия, че планира инвазия в Украйна, което тя многократно е отричала. Вчера държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен обяви, че САЩ са „решени да предотвратят конфликт, който не е в интерес на никого„.
През последните седмици Русия изпрати към границата с Украйна около 100 000 военнослужещи, оборудвани с всичко необходимо за потенциална атака – от танкове и артилерия до боеприпаси и авиация. Това се случва осем години след като страната анексира южния украински полуостров Крим и насърчи кървавия бунт в източния регион на Украйна Донбас. На свой ред Москва обвинява украинското правителство, че не е изпълнило международното споразумение за възстановяване на мира в източната част на страната, където до момента са загинали най-малко 14 000 души, а подкрепяните от Русия въоръжени сили контролират обширни територии.
Междувременно украинският президент Володимир Зеленски предупреди вчера, че руската инвазия няма да бъде под формата на война между Украйна и Русия, а ще бъде пълномащабна война в цяла Европа.
„Ще воюваме ли с НАТО?
След проведените дискусии с унгарския министър-председател Виктор Орбан в Москва Путин заяви: „Струва ми се, че САЩ не са толкова загрижени за сигурността на Украйна, а основната им задача е да ограничат развитието на Русия. В този смисъл самата Украйна е само инструмент за постигане на тази цел.“
Съперничеството между Русия и САЩ, които все още притежават най-големите ядрени арсенали в света, датира от времето на Студената война (1947-1989 г.). По онова време Украйна е важна част от комунистическия Съветски съюз, на второ място след Русия.
Путин заяви, че САЩ са пренебрегнали опасенията на Москва в отговора си на руските искания за правно обвързващи гаранции за сигурност, включително блокиране на по-нататъшното разширяване на алианса на НАТО на изток. Той изказа предположение, че ако желанието на Украйна да се присъедини към НАТО бъде удовлетворено, тя може да въвлече останалите членове във война с Русия. Междувременно САЩ настояват, че са напълно ангажирани с диалога с Русия. След разговора си с руския външен министър Сергей Лавров, проведен вчера, държавният секретар на САЩ Блинкен обяви, че е подчертал готовността на САЩ да продължат да обсъждат „взаимните проблеми в областта на сигурността„. По-рано тази седмица САЩ съобщиха, че са получили писмен отговор от Русия на отправено от тях предложение, целящо деескалация на кризата в Украйна. Часове по-късно обаче заместник-министърът на външните работи на Русия реагира с думите, че това не е вярно, а източник на информационна агенция „Ria“ разкри, че Русия все още подготвя отговор.
Вчера в Украйна гостуващият министър-председател на Обединеното кралство Борис Джонсън обвини открито Путин, че на практика „държи пистолет до главата на Украйна„, и призова Кремъл да се оттегли от „военната катастрофа„. Джонсън предупреди, че Обединеното кралство ще отговори на руската агресия с пакет от санкции и други мерки, които ще бъдат въведени в момента, в който руските сили навлязат на украинска територия. Обединеното кралство обяви още, че предоставя 88 млн. паунда (119 долара) на Украйна за насърчаване на стабилното управление и енергийна независимост от Русия. Зеленски призова за въвеждане на превантивни санкции, като заяви, че ще подкрепи всеки ход на Обединеното кралство за справяне с „мръсните пари„, за които се твърди, че са свързани с Кремъл и се перат чрез операции в Лондон.
[…] […]