„Булгаргаз“ е продавал хиляди пъти излишъци на природен газ през борсата. Най-често това се е случвало през газовия хъб „Балкан“. Това разкриха на брифинг от прокуратурата. Само за 2021 година и за януари са били реализирани над 1700 такива сделки.
Във връзка с разкритията през уикенда МВР е образувало досъдебно производство и е уведомило държавното обвинение по факса. Разследването е започнало само на базата на разпита на един-единствен свидетел. От прокуратурата не разкриха кой е той.
В момента държавното обвинение също извършва разпити на свидетели, които са както настоящи, така и бивши служители на „Булгаргаз“. Изискват се и документи, след което ще се прецени дали има данни за извършено престъпление. По отношение на начина, по който са били образувани цените на синьото гориво от Комисията за енергийно и водно регулиране /КЕВР/ ще бъдат назначени и експертизи.
„Можем да направим извода, че предметът на престъплението касае продажбата на излишни количества газ през двете борси. Едната е газов хъб „Балкан“. И двете са лицензирани от КЕВР, абсолютно равнопоставени. Няма изискване да се участва само на едната. Преди да бъде сключена сделката купувачът превежда 100% авансово сумата. Тоест не е възможно отказване или щета. При държавата борса такава гаранция няма. Лицата, които сключват сделките, са от „Булгаргаз“. Сделките са анонимни. Продавачът и купувачът разбират кой кой е при получаване на платежното нареждане. След сключване на сделката единствено двете страни разбират, че те са част от тази сделка“, обясниха от прокуратурата.
За да могат да бъдат продавани излишъци „Булгаргаз“ трябва първо да удовлетвори нуждите на целия енергиен пазар в страната. Самите сделки се сключват от служители на държавната компания. Приходите от тях генерират печалба, която достига до държавния бюджет, защото постъпва в активите на Българския енергиен холдинг.
От държавното обвинение бяха категорични, че към настоящия момент не могат да кажат дали има престъпление, или не, защото разследването е на много ранен етап.