На фона на напрежението в Украйна: Русия започва военни учения с Беларус

0
27
Военни действия
Снимка: Pixabay

Русия и Беларус започнаха 10-дневни съвместни военни учения на фона на продължаващите опасения от руска инвазия в Украйна, предава „BBC“. Беларус е близък съюзник на Русия и има дълга граница с Украйна. САЩ нарекоха ученията, за които се смята, че са най-голямото разполагане на Русия в Беларус след Студената война – „ескалационен“ ход. Украйна казва, че те представляват „психологически натиск“.

Русия многократно отрича всякакви планове за нахлуване в Украйна, въпреки струпването на повече от 100 000 войници на границата. Но САЩ и други западни страни предупредиха, че атака може да се случи по всяко време.

Москва казва, че не може да приеме, че Украйна – бивша съветска република с дълбоки социални и културни връзки с Русия – може един ден да се присъедини към западния отбранителен алианс НАТО и поиска това да бъде изключено като вариант. Страната подкрепя въоръжен бунт в Източна Украйна от 2014 г.

В четвъртък в цяла Европа се очакват дипломатически разговори, насочени към намаляване на напрежението. Предвижда се около 30 000 руски войници да участват в ученията с Беларус. Лидерът на Беларус Александър Лукашенко е сериозен съюзник на руския президент Владимир Путин. От своя страна Кремъл подкрепи Лукашенко след оспорвани избори през 2020 г., които доведоха до протести.

Говорител на Кремъл определи съвместните учения като сериозни, като каза, че Русия и Беларус са „изправени пред безпрецедентни заплахи“. Руският посланик в ЕС Владимир Чижов обаче каза пред „BBC“, че страната му все още вярва, че дипломацията може да помогне за деескалация на кризата около Украйна. Той каза, че руските войски, разположени в момента в Беларус, ще се върнат в постоянните си бази след ученията.

Очаква се разговорите, насочени към намаляване на напрежението, да се проведат по-късно в четвъртък и ще включват руски и украински пратеници, заедно с Франция и Германия – известни като Нормандската четворка. Има някои предположения, че подновеният фокус върху така наречените Мински споразумения – които се стремят да сложи край на конфликта в Източна Украйна – може да се използва като основа за успокояване на настоящата криза.

Украйна, Русия, Франция и Германия подкрепиха споразуменията през 2014-2015 г. Посланикът на Франция в САЩ Филип Етиен написа в Twitter, че споразуменията от Минск трябва да се използват за „изграждане на жизнеспособно политическо решение“.

Премиерът на Обединеното кралство Борис Джонсън ще пътува до Брюксел и Варшава в четвъртък в подкрепа на съюзниците от НАТО. Пътуването на Джонсън е част от прилив на дипломатическа активност, като външният министър Лиз Тръс и министърът на отбраната Бен Уолъс също трябва да се срещнат с руските си колеги в Москва в четвъртък.

Преди първото посещение в Русия на външен министър на Обединеното кралство от четири години, Трус каза, че е решена да отстоява свободата и демокрацията в Украйна и възнамерява да подтикне Москва да търси дипломатическо решение. Москва многократно обвинява това, което нарича „англосаксонските нации“ за ескалацията на напрежението около Украйна. И описа твърденията на Обединеното кралство, че Кремъл планира да инсталира проруско марионетно правителство в Украйна като истерия.

Междувременно германският канцлер Олаф Шолц ще се срещне с лидерите на балтийските държави Естония, Латвия и Литва – малки държави-членки на НАТО, които граничат с Русия и са били в бившия Съветски съюз – в Берлин в четвъртък. На съвместна пресконференция с датския премиер Мете Фредериксен в сряда той каза:

„Задачата е да гарантираме сигурността в Европа и вярвам, че това ще бъде постигнато.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments