Защо „Инсинератор Пловдив“ ЕООД ще бъде даден на концесия?

0
149
„Инсинератор Пловдив“ ЕООД
„Инсинератор Пловдив“ ЕООД. Снимка: Google Maps

Днес, по време на Общинския съвет в Пловдив, представителите на местния парламент гласуваха точка за намаляване капитала на „Инсинератор Пловдив“ ЕООД. Темата предизвика ожесточена дискусия между присъстващите съветници и отвори редица въпроси, оставащи без отговор през всички години от съществуването на предприятието.

Георги Величков, от коалиция „Ние, гражданите“, цитира информация от медиите, от която става ясно, „че ние сме плащали 916 лева месечно на счетоводна кантора, която е изготвяла 1 лист хартия“.

Величков помоли на следващата сесия на ОбС-Пловдив да бъде поканен управителят на инсинератора г-н Дончо Кацарев, за да може той „да даде отчет къде са изхразходвани бюджетните средства, защото във въпросния репортаж той каза, че не помни! Така каза – че не помни! Нека да дойде тук за да му припомним по някакъв начин и да даде отчет“.

Георги Величков
Георги Величков. Снимка: Скрийншот от видео на Общински съвет-Пловдив

Общинският съветник пожела също така Кацарев „да предостави договорите за външни услуги с майка му за наем на кола, със счетоводната кантора, в която работи сестра му, на която кантора са превеждани 11 000 лева годишно, както казах – за попълване на 1 листче, което просто може да се копира ежемесечно“.

Георги Величков поиска да научи също:

„Защо е подписан отчетът на инсинератора, след като общинската администрация е знаела, че очевидно има източване на пари от бюджета? Защо след като е извършена проверка от АДФИ Общинският съвет не е уведомен за това, че управителят си е начислил над заплатата 6300 лева? Защо след като са знаели, че Дончо Кацарев е следствен от администрацията не са предложили неговата замяна?“

Величков се обърна и директно към кмета Здравко Димитров, питайки дали Дончо Кацарев ще върне парите, взети за гориво и наем на „Ауди“-то му. Съветникът информира, че ще бъде входирано допитване относно това дали техническото оборудване на инсинератора е в наличност.

Здравко Димитров
Здравко Димитров. Снимка: Скрийншот от видео на Общински съвет-Пловдив

„Ако излезе някой и ви каже: „Дайте ни 10 или 15 милиона да заработи тоя инсинератор“, тука революция ще стане. Имаме намерение да го дадем на концесия. Който и да се яви – имаше хора, които идваха преди COVID, имаше и чужденци – отиват, гледат го. Пускаме го на концесия – могат да се явят един, двама, трима. Не знам, аз не мога да кажа – ти ще се явиш, ти няма да се явиш. Така че това е намерението ни. Колегите ви казаха защо отделяме капитала. Общината не губи собствеността си, даденият оператор ще използва инсинератора, общината ще печели, без да е вложила пари и след 30 години – пак си е на общината.“

Тази позиция изрази кметът на Пловдив Здравко Димитров-Зико. Той припомни, че историята на предприятието започва от времето на г-н Иван Чомаков. То не е успяло да заработи и при другите управляващи града, както и в момента, не пропусна да отбележи градоначалникът, уверявайки се „е опитваме да направим нещо, опитваме се“.

Общинският съветни Слави Георгиев също взе отношение по казуса. Той отправи реплика към Зико:

„Общински съвет работи с документи. Дайте да спрем за важните неща в Пловдив да си говорим на микрофон. Това не е разговор. С Общински съвет се разговаря с писмено съставени доклади, наречени документи. Това не е само за тази точка, това е за повечето ви намерения. Вие ги обявявате с едно изречение пред медиите или ги обявявате на микрофон, но това не е начинът за комуникация с ОбС-Пловдив и с обществеността.“

(от дясно наляво) Здравко Димитров, Слави Георгиев и Александър Диржиков
(от дясно наляво) Здравко Димитров, Слави Георгиев и Александър Диржиков. Снимка: Скрийншот от видео на Общински съвет-Пловдив

Общинският съветник представи гледната си точка, изтъквайки, че:

„Най-малкият проблем е директорът откъде си е пълнил бензина и коя счетоводна кантора евентуално му е връщала ресто. Проблемът е защо за 8 години кмет Иван Тотев и 2 години кмет Здравко Димитров инсинераторът не се развива? Основният въпрос е: Какъв е смисълът на тази точка? Здравко Димитров вкарва точка, с която декапитализираме инсинератор. Какво следва от това обаче? Не беше ли редно да имате някакъв доклад, стратегия, с която казвате: „Аз, долуподписаният кмет Здравко Димитров, кмет на Община Пловдив, имам идея да правя с инсинератора първо, второ, трето“? Това са доклади, които се внасят за сведения до общинските съветници. В момента каква е мотивировката ние да декапитализираме инсинератора? Какво ще произлезе от това?“

Слави Георгиев бе възмутен: „Значи частникът ще може да вади пари оттам и да бъде на печалба, а Община Пловдив няма да може? В частен интерес ние, за 10 година управление на ГЕРБ в Пловдив, държим инсинератора на трупчета да не заработи“.

Повече от ясно е, че той ще бъде атрактивен като дейност и щеше да вади пари, допълни Георгиев. Тогава, попита той:

„Защо не го разработваме, каква е причината? Изненадващо влиза предложение за инсинератора и се появяват трасиращи, разследващи куршуми, директорът с какво си пълнил бензина, което е най-малозначителното. Защото твърде вероятно има още 10 такива човека или десетки хора в общината, които отнякъде, по някакъв начин, си пълнят бензина и това е най-малкият проблем на Община Пловдив.“

„Инсинератор Пловдив“ ЕООД
„Инсинератор Пловдив“ ЕООД. Снимка: Google Maps

Общинският съветник е повече от категоричен, че най-сериозен е казусът „как едно такова дългогодишно дружество стига до тая ситуация“ и общината днес „слага кръст на инсинераора“ и „се отказва от атрактивни дейности, които сама може да извършва, да вкара усилия и да печели. Аз оставам с убеждението, че целта на който и да е кмет на Пловдив, е да раздаде това, което е печелившо на концесия, на частници. А каквото е пасив и не носи нищо – то да си остане при общината, нали, хората с данъците си да издържат нещо неработещо. Ей това е случаят – безстопанствеността“.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments