В държавите, на които ни се ще да подражаваме, правото е най-лишеният от пристрастност начин при разрешаването на различни проблеми. У нас обаче то се използва от управляващите, за да разширяват своята власт и от опозицията, за да свали управляващите, след което да прави същото като тях.
Темата коментира пред „БНР“ журналистът Петър Волгин. Той каза още, че през последните години са добили популярност фрази като „съдебна реформа“ и „върховенство на закона“. Това до голяма степен е станало, благодарение на медиите, които са придали допълнително магическо значение на думите.
Волгин е лаконичен, че въпреки честата им употреба през изминалите 10 години, „никой досега, бил той политик или политолог, не е обяснил внятно и конкретно на нас, нормалните граждани, за какво конкретно става въпрос“.
Най-честите твърдения, които чуваме от „нашенския умнокрасивитет“, са свързани с отстраняването на така наречените „лоши хора“. В това число Пеевски, Цацаров и Гешев. Оптимистично е обаче да се смята, че след тяхното отстраняване „щяло да настъпи всеобщото щастие, т.е. да се реализира „върховенството на закона“, категоричен е журналистът. Той каза още:
„Най-тъжното в цялата история е, че няма никаква разлика между онези, обявени за „воини на светлината“, т.е. борци за съдебна реформа, и другите, заклеймени като „защитници на статуквото“. Т.нар. борба за „върховенството на закона“ е борба между две политико-икономически групировки. Едната се олицетворява от гражданина Пеевски, а другата от гражданина Прокопиев.“
Вярата, че едните са добри, а другите лоши, Петър Волгин определи като „трогателен наивизъм“. По негови думи страховитата битка се води в името на стръвно пазене на заетите от въпросните лица позиции, което няма нищо общо с правото.