Руското нахлуване в Украйна е факт – но как ще приключи? Дебора Хейнс от “SkyNews” очертава 4 най-вероятни сценария – oт сравнително ясна победа за Владимир Путин, до малко вероятна победа срещу шансовете на украинските въоръжени сили.
Случи се.
Руският президент Владимир Путин, напук на предупрежденията на Запада за налагане на безпрецедентни санкции, изпрати своите военни самолети, войници и кораби да атакуват Украйна. Украинските войски се бият тежко и – в някои случаи – ефективно. Украински източник и западен осведомител заявиха, че руските сили не са напреднали толкова далеч, колкото са планирали през първия ден от това, което изглежда е предназначено да бъде светкавична интервенция. Но като се има предвид значително превъзхождащата огнева мощ на руската армия, шансовете срещу Украйна са големи – поне по време на тази начална фаза на инвазията.
Киев е застрашен, заедно с големи части от южната и източната част на страната. По думите на украинския президент Володимир Зеленски в цяла Европа пада „нова желязна завеса“.
Големият въпрос е какво ще се случи след това?
Има множество възможни сценарии, но те вероятно отговарят на 3 различни края на спектъра: от пълна руска победа до бърза победа, която се превръща в дългосрочно отстъпление. Има и четвърти – макар и малко вероятен – изход: Украйна побеждава инвазията на Русия от самото начало.
- Руската победа предвещава зората на новата ера
В единия край Путин постига първоначална военна победа, сваля демократично избраното правителство и успешно налага марионетен режим. Тази нова администрация обръща нацията твърдо на изток, отхвърляйки предишните желания за присъединяване към ЕС и отбранителния алианс на НАТО – и двете червени линии за Кремъл. И от повече от 40 милиона души в Украйна, тези, които могат да напуснат и искат да отидат на друго място, го правят, докато тези, които остават, се адаптират към новото нормално.
За Москва тя се опитва да смекчи доколкото е възможно въздействието на наказателните санкции на Запада, изграждайки все по-тесни връзки с най-голямата авторитарна сила в света Китай. След това урокът от руската инвазия в Украйна ще подхрани стремежите на други авторитарни режими, особено в Пекин, за сметка на либералните демокрации.
Западът е оставен да изглежда изложен, слаб и неспособен да защити основните ценности на върховенството на закона, демокрацията и правата на човека, които са в основата на просперитета им от десетилетия.
Китайският президент Си Дзинпин несъмнено ще планира следващия си ход по отношение на Тайван, оформен от действията на Русия над Украйна.
Всичко това може да означава зората на нова ера, в която великите сили налагат волята си над по-слабите съперници. Това също би означавало края, какъвто го познаваме, на това, което е известно като международен ред, основан на правилата, който оформя света от 1945 г. насам, облагодетелствайки демокрациите и възпрепятствайки авторитарните правителства.
- Силите на Путин доминират в разделена Украйна
Вторият сценарий е само малко по-малко мрачен от западна гледна точка. Путин успява да превземе и задържи цялото крайбрежие на Украйна, простиращо се по Черно и Азовско море, отрязвайки възможността на страната да изнася. Това осакатява икономиката, оставяйки една задръстена държава да бъде управлявана от отслабено правителство в Киев. След това разделение в стил Източна-Западна Германия ще пресече Европа.
Всички части на Украйна под правителствен контрол ще могат да изградят по-тесни връзки със западните съюзници, докато другата част на страната е погълната обратно в руската сфера на влияние.
- Ефективната съпротива води до продължителна партизанска война и крайна украинска победа
Що се отнася до другия край на спектъра, съществува много реална вероятност от мощна и ефективна украинска съпротива за противодействие на всяка руска окупация или наложено от Русия правителство. Това може да въвлече Москва в продължителна партизанска война в Украйна, предизвиквайки недоволство в Русия, тъй като броят на убитите и ранените руски войници нараства, заедно с финансовите разходи за мисията. Това е ситуация, която в крайна сметка застрашава авторитета на Путин.
Това е сценарият, който Борис Джонсън предпочита, стане ясно в телевизионно обръщение към Обединеното кралство.
„Нашата мисия е ясна“, каза британският премиер и беше категоричен:
„Дипломатически, политически, икономически – и в крайна сметка, военно – това отвратително и варварско начинание на Владимир Путин трябва да завърши с провал.“
Това би изисквало западните сили да поемат рискове и да надхвърлят болезнените икономически санкции в подкрепа на Украйна чрез въоръжаване, обучение и предлагане на други форми на тайна подкрепа на всяка съпротивителна сила, която се появи.
В свое изявление в четвъртък следобед един украински източник каза, че е готов да окаже съпротива. Ето и какви бяха думите му:
„Надявам се, че е възможен и преврат в Русия, в противен случай светът е в дълбока беда.“
Обединеното кралство, САЩ, НАТО и Европейският съюз заявиха, че подкрепата на Украйна срещу заплахата, пред която е изправена от Русия, е жизненоважна за поддържане на споделени ценности на демокрацията и свободата и за защита на сигурността в Европа. Тяхната реторика звучи силно, но освен ако не е подкрепена от смислени действия на земята, тогава става куха.
Освен че подкрепя съпротивата на Украйна във военен план, Западът също ще трябва значително да увеличи инвестициите в съответните си въоръжени сили след десетилетия на пренебрежение от страна на повечето европейски членове на алианса на НАТО, включително Обединеното кралство. Само със способността и желанието да използват сила, те могат да се надяват, че ще успеят да отблъснат авторитарните заплахи – както беше показано от събитията в Украйна.
- Украинската армия се противопоставя на шансовете и побеждава силите на президента Путин на бойното поле
Много по-трудно е да се атакува, отколкото да се защитава, което означава, че ако въоръжените сили на Украйна успеят да устоят срещу руските нашественици, тогава те имат шанс да ги отблъснат или поне да гарантират, че руската победа ще бъде на най-високата възможна цена по отношение на войниците изгубен.
Въпреки че са превъзхождани, украинските военни са много по-добре обучени и оборудвани, отколкото когато Русия за първи път предизвика тази страна с анексирането на Крим през 2014 г. Срещу тях обаче е изправено ограниченото им снабдяване с оръжия и боеприпаси, дори след като САЩ, Обединеното кралство и други долетяха със самолети с доставки през последните седмици. Досега са водили силна битка на север, изток и юг. Битката за ключово летище в северозападната част на Киев е добър пример за това как те – най-малкото – забавят плановете на Русия за инвазия.
Летището в Хостомел беше превзето от малка част от руските сили в четвъртък сутринта, но след това отново заето от украинските сили, според офиса на президента. Летището се разглежда като ключова цел, защото би позволило на Русия да лети с транспортни самолети, превозващи достатъчно войски, за да се придвижи към столицата.
Тъй като президентът Путин предприе изключителната стъпка да разпореди инвазията, трудно е да си представим, че може да позволи нахлуването да се провали. Но ако украинските войски успеят да задържат линията, те могат да направят този ход толкова скъп, че собственият авторитет на руския лидер у дома да бъде унищожен.