Колко опасна беше атаката на атомната централа в Украйна и какъв е рискът за страната?

0
144
АЕЦ Запорожка
АЕЦ Запорожка. Снимка: Facebook

Сградите на атомната електроцентрала Запорожка в Украйна, най-голямата в Европа, бяха повредени при обстрел. Атаката накара световните лидери да обвинят Русия в безразсъдни действия. Премиерът на Обединеното кралство Борис Джонсън каза, че това може „пряко да застраши безопасността на цяла Европа“, предава „BBC“.

Какво стана с електроцентралата?

Русия атакува Запорожие с обстрел, а по-късно пое контрола над завода. Сградите около един от шестте енергийни блока са повредени, според украинския ядрен инспекторат. Ядреният надзорен орган на ООН, Международната агенция за атомна енергия (МААЕ), казва, че нито една от системите за безопасност на централата не е била засегната и не е имало изпускане на радиоактивен материал.

Колко опасна беше атаката?

Ядрени експерти казват, че атаката е създала много рискова ситуация. Ако реакторът – устройството, генериращо енергия в атомна електроцентрала – и сградата, в която се намира, са повредени, това може да доведе до прегряване на реактора и разтопяване на активната зона. Тогава радиацията може да изтече в околната среда. Ако хората са били изложени на тази радиация, това би могло да причини тежки непосредствени и дългосрочни последици за здравето, включително рак. Това беше наблюдавано през 1986 г. в Чернобилската електроцентрала – мястото на най-тежкия ядрен инцидент в историята.

Възможно ли е атаката да е „поредният Чернобил“?

Експерти твърдят, че въпреки че атаката е била опасна, има важни разлики между Чернобилската и Запорожката централа. Запорожкият обект е далеч по-сигурен, според д-р Марк Уенман от Imperial College London. Той казва, че реакторът е в стоманобетонна сграда, която може да „издържа на екстремни външни събития, както естествени, така и създадени от човека, като самолетна катастрофа или експлозии. Запорожката централа също не съдържа графит в реактора си. А в Чернобил графитът предизвика значителен пожар и беше източникът на радиационния шлейф, който обиколи Европа.

Какво се случва, ако атомната централа загуби захранване?

Олекси Пасюк, заместник-директор на Ecoaction, група за енергиен натиск в Украйна, обяснява:

„Не е нужно да удряте директно завод, за да получите проблем.“

Прекъсване на енергийното снабдяване на централата също може да причини сериозни проблеми. Украинците бяха в процес на извеждане на реакторите от мрежата, за да ги защитят. Сега се смята, че работи само един от шестте реактора, които се експлоатират в електроцентралата. Реакторите обаче не могат просто да бъдат изключени като конвенционалните енергийни обекти. Те трябва да се охлаждат бавно в продължение на 30 часа, което изисква постоянно електрическо захранване на централата. Нарушаването на това енергийно снабдяване – и следователно на процеса на охлаждане – също може да доведе до изтичане на радиация. Това може да се случи, ако ядреното гориво надхвърли точката си на топене и радиоактивните материали пробият през съоръженията за изолация.

Проф. Клер Коркхил, експерт по ядрени материали от Университета в Шефилд, посочва, че най-лошият сценарий би бил загуба на охлаждане, подобна на тази в японската централа Фукушима след цунамито през 2011 г. В този случай загубата на мощност е довела до загуба на охлаждане, което е причинило срив в 3 от нейните ядрени реактора.

Колко атомни електроцентрали има в Украйна?

Инвазията в Украйна е необичайна, защото е конфликт в страна със значителна ядрена енергия. В Украйна има 4 големи атомни централи и вече пенсионираният Чернобил. Русия контролира Запорожие и Чернобил и се приближава до трети обект – АЕЦ Южна Украйна. Има и по-малки заводи и радиоактивни депа, които съхраняват отпадъчни материали от ядрени операции в Украйна.

Съобщава се, че на 27 февруари руски ракети са ударили и мястото на съоръжение за погребване на радиоактивни отпадъци в Киев. Ядреният инспекторат на Украйна заяви, че няма съобщения за изтичане на радиация и централата не е била пряко повредена.

Какво се случва след това?

Засега руските сили позволиха на украински служители да останат в контролната зала в Запорожие, за да ръководят операции. Но генералният директор на МААЕ Рафаел Мариано Гроси каза:

„Изключително съм загрижен, че не знаем как се случи – можеше да е драматично. Не бива да чакаме нещо подобно да се случи отново“.

Той планира да пътува до Украйна, за да преговаря с руските сили за безопасната експлоатация на всички електроцентрали в Украйна.

Защо Украйна се нуждае от ядрена енергия?

Ядрената енергия става все по-важна за енергийните доставки на Украйна. През 2014 г. подкрепяните от Русия сепаратистки групировки поеха контрола над големия регион за добив на въглища Донбас на юг. Преди този момент въглищата осигуряваха 41% от енергията на страната и страната гледаше към ядрена и възобновяема енергия, за да компенсира недостига.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments