Войната в Украйна е катастрофална за глобалните доставки на хранителни продукти

0
100
Foodstuffs
Photo: Pixabay

Войната в Украйна ще доведе до сътресения в глобалните доставки и цени на хранителни продукти, предупреди главният изпълнителен директор на една от най-големите компании за изкуствени торове в света. Норвежката компания „Yara International“, която развива дейност в над 60 държави, купува значителни количества основни суровини от Русия. Преди началото на войната в Украйна цените на торовете вече бяха много високи поради покачващите се цени на природния газ на едро. Свейн Торе Холсетер, който е начело на гиганта, предупреди, че ситуацията вероятно ще стане още по-тежка. Той сподели притесненията си пред “BBC”:

Нещата се променят с всеки изминал час. Ние вече бяхме в трудна ситуация и преди войната, а сега това е допълнително нарушаване на дейността на веригите за доставки. Наближаваме най-важната част от този сезон за Северното полукълбо, когато много торове трябва да се придвижат до други части на света и този процес най-вероятно ще бъде засегнат.

Русия и Украйна са едни от най-големите производители на селскостопанска продукция и храни в световен мащаб. Русия произвежда и огромни количества хранителни вещества, като калий и фосфат – ключови съставки на торовете, които позволяват на растенията и културите да растат здрави.

Половината от населението на света получава храна, благодарение на изкуствените торове и ако те бъдат премахнати за някои култури, добивът ще спадне с 50%. За мен най-големият проблем не е дали навлизаме в глобална продоволствена криза, а по-скоро е колко мащабна ще бъде кризата.“, казва още Холсетер.

„Yara International“ вече е въвлечена от конфликта между Русия и Украйна, след като ракета е ударила един от офисите на компанията в Киев. За щастие, 11-те служители, които са се намирали там, са невредими. Базираната в Норвегия компания не е пряко засегната от санкциите срещу Русия, но се налага да се справя с последствията от тях. Опитите за осигуряване на доставките сега са още по-трудни поради смущенията в сектора на морските превози. Само няколко часа след разговора на Холсетер с екипа на “BBC” руското правителство призова своите производители да спрат износа на торове.

Анализаторите също предупредиха, че този ход означава по-високи бъдещи разходи за фермерите и по-ниски добиви. Това може да доведе до още по-високи разходи за хранителни продукти. Хранителните вещества обаче не са единственият фактор, който трябва да се вземе предвид. За производството на амоняк – основната съставка на азотните торове, са необходими огромни количества природен газ. „Yara International“ до момента разчиташе на огромни количества руски газ за своите европейски заводи. Миналата година тя беше принудена временно да спре производството на около 40% от капацитета си в Европа заради скока на цената на газа на едро.

Други производители също намалиха доставките си. В комбинация с по-високите транспортни тарифи, санкциите срещу Беларус (друг основен доставчик на калий), както и екстремните климатични условия доведоха до голям скок в цените на торовете през миналата година, което се прибави към скока в цените на храните и усложни допълнително ситуацията. От компанията споделиха, че правят ежедневна оценка на това как да се поддържа стабилността на доставките и че е твърде рано да се каже дали ще се наложи да има още прекъсвания в процесите по добив и предлагане.

Климатичните промени и увеличаващото се население също са причина за нарастващите предизвикателствата пред световната система за производство на хранителни продукти, като всичко това беше факт още преди началото на пандемията. По повод на това главният изпълнителен директор на „Yara International“ описва войната като „катастрофа на върха на катастрофата“, подчертавайки колко уязвима на сътресения е световната верига за доставки на храни. Според него това ще увеличи сериозно продоволствената несигурност в по-бедните страни.

„Трябва да имаме предвид, че през последните две години броят на хората, които си лягат гладни, се е увеличил със 100 милиона души, така че това, което се случва в допълнение, е наистина тревожно.„, смята Свейн Торе Холсетер.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments