Благотворителна организация пред Искра.бг: Работим с деца, израснали във война или в несигурна среда

0
186
Деца
Снимка: Pixabay

Повечето деца, с които работим, са израснали в обстановка на война или в несигурна среда в чужда страна. Това казаха в интервю за Искра.бг от Сдружение „Каритас София“. Те посочват, че родителите са под стрес поради липса на информация и неяснота за бъдещето и много от тях развиват допълнително състояния на депресия и тревожност.

Радваме се, че ще имаме възможност да продължим нашата работа и занапред, защото от януари тази година стартирахме работа по двугодишния проект „Подкрепа за бъдеще“, който се реализира с финансовата подкрепа на Норвежкия финансов механизъм 2014-2021, програма „Вътрешни работи“. Партньор на Каритас София по този проект е Съветът на жените бежанки в България. Ще надградим успешното партньорство с тях и опита си в предоставяне на социални и образователни услуги за търсещи международна закрила. Основната цел на проекта е да осигури правото на детство и да гарантира основни човешки права на най-уязвимите сред търсещите международна закрила в България – непридружените непълнолетни и малолетни деца, и ще се изпълнява в София и в Харманли„, споделиха от организацията.

При въпрос: Какви дейности изпълнявате в бежанския център и с какво е свързана вашата работа? От „Каритас София“ отговориха:

Дейностите ни на терен са свързани с ранно детско развитие, неформално образование, рекреативни и игрови дейности, консултиране, превод , придружаване и насочване към различни налични социални услуги. Дейностите, насочени към децата, са съобразени с различните възрастови групи. Стараем се да имат разнообразно ежедневие, да имат условия за игра и социализация, да развиват любов към ученето и любопитство към света. Сесиите по неформално образование включват български език, изкуства, забавна математика, музика, театър, спорт, готвене, здравословен начин на живот и хигиена, образователни филми, игри, организиране на събития и екскурзии и много други. По отношение на улесняване на достъпа на хората до социални услуги, съдействаме за записване, превод и придружаване до медицински специалисти, банки, поща, работодатели, държавни институции и неправителствени организации. В РПЦ Харманли ние работим с всички, които искат да се включат в заниманията, като работим и за тяхната мотивация и излизане от състоянието на апатия и безперспективност, които понякога наблюдаваме. Имаме график на заниманията, който е разпределен по часове и възрастови групи. В регистрационно-приемателните центрове сме подпомогнали развитието на 393 деца чрез ежедневни занимания, образователни игри и други дейности, създаващи усещане за нормалност и право на детство.

Работният ден в благотворителната организация протича с около пет сесии с различни възрастови групи. Те споделят, че хората имат разнообразни интереси, но най-развълнувани са децата, които при тях се чувстват спокойно и се забавляват. „Удовлетворяващо е, когато видиш в малчуганите постоянство, развитие, обич към знанието и учението. Радостта, която събуждаме, блесналите очички и усмивките по лицата са голяма награда за труда ни. Част от хората, на които е подадена ръка, започват да виждат възможностите, които имат в България, обмислят оставането си в страната, намират работа и след получаването на бежански статут успяват да устроят живота си и да се справят самостоятелно. Особено тези, чийто деца посещават редовно училище, научават езика, постигат успехи и завързват приятелства. Имаме много примери на ученици, които се справят отлично в училище и мечтаят за бъдещето си„, посочват от „Каритас“.

Оказвате ли съдействие за реализацията на търсещите и получили международна закрила – работа, образование и други?

Да, както споменахме, организацията ни предоставя комплексни грижи за адаптация и интеграция на търсещи и получили международна закрила в България. Освен в Регстрационно-приемателните центрове в Харманли и в София, оказваме подкрепа и в Център за интеграция за бежанци и мигранти „Св. Анна“ в София. Общата цел е подобряване на достъпа до социални и здравни услуги, образование, заетост, развитие на социални и житейски умения, овластяване и насърчаване на активното участие в обществото. В Център „Св. Анна“, работят социални сътрудници с редки езици, има Кариерен център, който съдейства за намиране на работа, както и Център за професионално обучение, който предоставя различни курсове в подкрепа на реализацията, предоставяме безплатни курсове по български език от начално ниво до В1, организираме различни видове подкрепа от доброволци и много други курсове, ориентация, обучения и възможности за личностно развитие и развиване на умения и компетенции.“

От благотворителната организация са категорични, че единственото препятствие в работата им е езиковата бариера, заради която ролята на преводача е много важна. „Част от хората, които напредват по-бързо с българския език, с готовност ни помагат с превода при контакт с новопристигнали. Понякога чувството за време и точност за срещи и занимания е повлияно от културните различия и инертността на живота в институция, но ние се опитваме да изградим тези навици и да покажем важността им„, уточниха за Искра.бг.

От сдружението посочиха, че организират разнообразни културни, спортни и развлекателни събития и участия в концерти и фестивали на местните общности. Те гостуват по различни поводи в пенсионерските клубове и в някои от околните села. „Местни граждани, институции, бизнес и спортни клубове участват в голяма част от организираните от нас събития, като предоставят различни възможности за включване и активно взаимодействие, а също и с доброволчески инициативи. Приветстваме всеки, който има желание и интерес за доброволчество, както и идеи за съвместни събития, и сме на разположение да обсъдим и осъществим всяка инициатива, която да накара тези изстрадали хора да се почувстват приети и добре дошли в България„, завършиха от организацията.

Сдружение „Каритас София“ е най-голямата благотворителна организация, която подкрепя хора в нужда повече от 28 години. Тя помага на различни уязвими групи – стари хора, деца и семейства в риск, хора с увреждания, самотни родители, бездомни и други, в това число търсещи и получили международна закрила в България. В помощ на хората, идващи от страни с военни конфликти и търсещи закрила в нашата страна, работи екип от сътрудници на отдел „Миграция и интеграция“. Част от този екип са и социалните сътрудници в Регистрационно-приемателния център в Харманли. Повече от 7 години екипът предоставя комплексна подкрепа за ефективна адаптация, интеграция и достоен живот на тези хора в страната ни.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments