Спасовден е!

0
81
Илюстративна снимка: Пиксабей
Илюстративна снимка: Пиксабей

Православната църква отбелязва един от най-големите празници в християнския календар – Възнесение Господне или Спасовден. Според християнските вярвания 40 дни след Великден Христос се явявал на своите ученици, за да проповядва своето учение и да беседва с апостолите. На този ден той се изкачил на Елеонския хълм до Ерусалим. Оттам отишъл в небесата.

Народна митология

Поверията гласят, че днес се прибират душите на всички покойници, които са на свобода от Велики четвъртък. Това е и причината в събота преди Възнесение Господне да се отбелязва черешова задушница.Смята се, че през това време душите на мъртвите са били на свобода. На празника е време да се приберат, а портите на отвъдното са на път да се затворят. Границата между небето и земята отново става непреодолима. Според поверията мъртвите се приканват с орехови клонки, за да се завърнат отново във вечността. Раздават се и се приемат череши. В някои краища на България домакините изчакват гостите да си отидат, за да си вземат от плодовете.

Вярва се също, че 40 дни след Великден всеки, който страда от тежко заболяване може да оздравее. Ден преди Спасовден по земите ни се приготвят да идват русалки, за да посеят роса на нивите и да ни дарят с плодове. Хората смятат, че нивите блестят и празнуват бракосъчетанието си с магията на оплождането. Митичните създания се пременят в гиздави одежди и слагат цветето росен в косите си. Красавиците празнуват в този ден и сърцата им са милостиви към всички. Ако видят болен човек, който да спи под растението, то те могат да излекуват болестта.

Ритуали

В нощта преди Спасовден страдащите отиват да търсят растението. Лягат до него и се стараят никой да не ги види. Само така могат да се излекуват. С тях отива само още един човек, който в никакъв случай не трябва да бъде кръвен роднина.

За русалките се носят пита хляб,нов пешкир, ракия, мед, вино, печена кокошка. Добавят се и други дарове – везана кърпа и чорапи.

Ако всичко е изпълнено, то страдащият ще усети милостта им. Те ще оставят цвят или листенца. И ще благословят страдащия.

Китките с росен се ползват и за предпазване от уроки. Девойките ги дават на любимия си. Молят се за дъжд, за да бъде годината богата. Играе се хоро, пеят се песни и се прави обща трапеза за хората.

Празникът се свързва и с името на Спас, който спасил земята и хората от гръмотевиците на божеството Перун. На този ден имен ден празнуват: Спас, Спасимир,Спасимира, Спасена, Спаска. Празникът отбелязват още хлебарите и сладкарите.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments