Бомбоубежища: Къде и с колко разполагаме у нас?

0
1382
Бункер
Снимката е илюстративна. Източник: Pixabay

До 2011 година функцията „Гражданска защита“ беше да поддържа колективните средства за защита, които да бъдат използвани за укриване на хора. В тях би следвало да се приютяват гражданив случаи на нужда – при бедствия, авария, кризи или военни действия, имащи връзка с химически, радиационни или ядрени аварии.

Темата коментира пред „БНР“ Красимир Димитров, директор на дирекция „Аварийна помощ и превенция“ на Столична община /СО/.

По негови думи към днешна дата разполагаме с едва 150 неизползваеми скривалища. За съжаление обаче само някои от тях са в прилично състояние.

Извършват се проверки от районните администрации относно бомбоубежища към районите, които имат детски градини и училища, каза още Димитров.

Той допълни, че има наредба за изграждане и поддържане на колективните средства за защита. Ангажиментът трябва да бъде поет от Главна дирекция “Пожарна безопасност и защита на населението“ и отговорността да бъде тяхна.

Директорът обясни също така, че при различните бедствия СО е изградила коридори и места за събиране на граждани на открити пространства. Такова може да се наложи при земетресения например.

Метрото в София, продължи Красимир Димитров, би могло да се използва за укритие на близо 1 милион души. Държавата трябва да развие логистична дейност с окомплектоването на легла и одеяла и места за пребиваване в метростанциите. Важно е също така и електрозахранването там.

За скривалища биха могли да служат и подземните гаражи и мазетата на панелените блокове. Неприятното е, че масово на този етап те са пълни с боклуци и багаж.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments