Кметът Димитър Николов представи пред журналисти проектобюджета на общината за 2022 година. Финансовата рамка ще бъде в размер на 397 милиона лева.
Поради световните събития и галопиращата инфлация представянето не премина по традиционния начин. От думите на Николов стана ясно, че до момента в Бургас са били настанени 100 украински граждани, бягащи от войната в страната. Освен това парите, които са били първоначално предвидени за COVID мерките, сега ще бъдат заложени за хората, които пристигат от размирната държава.
„Основно ги настаняваме в „Меден рудник“ и базата на общината в квартал „Ветрен“. В момента обзавеждаме апартаменти на различни места в града. С това общинските възможности се изчерпват. Колко струва издръжката на тези, които вече сме настанили? До момента изхранването не струва нищо, защото получаваме дарения от хранителни продукти. Самите украински граждани се включват активно в тяхното приготвяне. Питат и за работа непрекъснато. Имаме готовност в общински детски комплекс да организираме няколко групи за украински деца. Вече имаме заявления от доброволци, а и ние сме готови да намерим учители, знаещи украински език, за да могат те да се адаптират по-лесно. Повечето са жени и майки, има и бременни жени. Съдействаме им с лекари. Осигуряваме всички необходими материали. Оказа се, че няма голям интерес да се регистрират, защото губели някакви права и не можели да пътуват в други страни – членки. Ако община Бургас може да кандидатства за тези 40 лева, които дава държавата на хотелиерите, това със сигурност ще ни помогне, защото такъв разход не бяхме предвидили. Парите, които бяхме предвидили за COVID, ще ги пренасочим за бежанците от Украйна“, обясни Николов.
Друга интересна новина, която съобщи той е, че фирмите масово отказват да изпълняват своите задължения по сключените с общината договори. Става въпрос за строителство, поддръжка, дори и на зелените площи. Причината за всичко това са силно повишените цени на строителните материали. Ето какво още каза по въпроса Николов:
„Ние в момента сме в една патова ситуация. Фирмите отказват да строят детски градини и други обекти, защото не можем да ги компенсираме заради повишените цени на строителните материали. Надявам се правителството да намери решение. Румъния го е решила целево с 35% и там са стартирали тяхната дейност. Не знам какъв вариант ще се измисли за България, но ние сме принудени да прекратяваме договори с фирмите. За нагледен пример ще ви кажа, че за пристана в Ченгене скеле преди няколко дни приключи избора на фирмата, днес тя отказа да подпише договора, защото новите цени не им дават възможност той да се изпълни в срок и качествено. Затова ще се наложи сега наново да индексираме този проект и да открием нова обществена поръчка.“
От думите на кмета стана ясно още, че в момента нито една асфалтова база в Бургас не работела и не можело да се асфалтира. Освен това фирмите поръчвали желязо и не знаели на какви цени. Това ставало ясно чак, след като материалът бъде получен от доставчиците. Николов твърди, че това е проблем във всички общини в България. Той бил провел разговор с кмета на Пловдив и там ситуацията била идентична.
Поради инфлацията общината предвижда големите капиталови проекти да стартират през второто шестмесечие на годината. През 2022 година иначе ще бъдат продължени инициативите, започнати през 2021 година като „Моят град, моят квартал, моята улица“, строителството на детски градини и завършване на нови корпуси на училища.
Продължават и ремонтите на улици – „Фердинандова“, „Пробуда“, „Ивайло“, „Цар Самуил“, „Любен Каравелов“, „Шейново“.
„Отделяме 500 000 лева за реконструкцията на пътната връзка към квартал „Лозово“. Продължаваме въпреки ограничените финансови ресурси приоритетно да финансираме средства в благоустрояване на индустриалните зони“, каза още кметът.
Николов обясни, че ще се работи и по изграждането на Южен обход на к-с „Меден рудник“. Това трябва да стане със съдействието на държавата, защото е голям проект. Николов изрази надежда, че градът като цяло ще получи подкрепа и от местни депутати, и от правителството и каза, че това вече се случва в други населени места.
Предвижда се през тази година да бъде изтеглен и нов кредит, който ще бъде в размер на 25 милиона лева и е предназначен за изграждането на детска болница. Очаква се нейната цена да бъде около 70 милиона лева.
„Средствата трябва да дойдат и с привличането на външни инвестиции. Разчитаме и на републиканския бюджет. Ангажиментът минава през Европейската банка за възстановяване и развитие. Надявам се да получим съдействие и разбиране от държавата, защото това е важен проект за целия регион“, обясни Николов.
По време на брифинга стана ясно още, че бюджетът е особено притиснат и от повишаващите се постоянно цени на електроенергията. Докато е бил подготвян проектът токът е струвал 640 лева на мегаватчас, а към ден-днешен цената вече е 740 лева на мегаватчас.