САЩ разполагат с информация, която предполага, че Китай е изразил известна готовност да предостави на Русия поискана военна и финансова помощ като част от войната й срещу Украйна, каза пред „CNN“ западен служител и американски дипломат и предава това, което знае на своите съюзници от НАТО.
Все още не е ясно дали Китай възнамерява да предостави на Русия тази помощ, казват пред изданието американски служители, запознати с разузнаването. Но по време на интензивна, седемчасова среща в Рим, висш помощник на президента Джо Байдън предупреди своя китайски колега за „потенциални последици и последствия“ за Китай, ако предстои подкрепа за Русия, каза висш служител на администрацията.
Поредицата от събития подчерта нарастващата загриженост сред американските служители от зараждащо се партньорство между Москва и Пекин, след като Байдън работи за изолиране и наказание на Русия за нейната агресия в Украйна. Докато официални лица заявиха, че китайският президент е разтревожен от случилото се след нахлуването на Русия, няма нищо, което показва, че Китай е готов да прекрати изцяло подкрепата си. Това оставя отворена тревожна възможност за американските служители – Китай може да помогне за удължаването на кървав конфликт, който убива все повече цивилни, като същевременно циментира авторитарен съюз в пряка конкуренция със Съединените щати.
В дипломатическа телеграма САЩ съобщиха на своите съюзници в Европа и Азия, че Китай е изразил готовност да помогне на Русия, която поиска военна подкрепа. В телеграмата не се посочва категорично, че е оказана помощ. Един служител каза също, че САЩ предупреждават в телеграмата, че Китай вероятно ще отрече, че е готов да предостави помощ.
Сред помощта, която Русия поиска, бяха предварително опаковани, нетрайни военни хранителни комплекти, известни в САЩ като „храна, готова за консумация“ или MRE, според два източника, запознати с въпроса. Искането подчертава основните логистични предизвикателства, които според военни анализатори и официални лица са възпрепятствали руския напредък в Украйна – и повдига въпроси относно фундаменталната готовност на руските военни.
Разгърнатите отпред единици рутинно изпреварват своите конвои за доставки и докладите с отворен код показват, че руските войски нахлуват в хранителни магазини в търсене на храна, докато инвазията напредва. Един от източниците предполага, че храната може да е искане, на което Китай би бил готов да отговори, тъй като не се предоставя смъртоносна помощ, която би се разглеждала като дълбоко провокативна от Запада.
Ръководството на китайската комунистическа партия не е на едно мнение относно това как да отговори на искането на Русия за помощ, каза един от източниците. Двама официални лица казаха, че желанието на Китай да избегне икономически последици може да ограничи апетита му да помогне на Русия. Длъжностни лица поотделно казаха на CNN, че китайският президент Си Дзинпин е разтревожен от това как войната в Украйна поднови алианса на НАТО. Един от източниците каза:
„Има истинска загриженост от някои, че тяхното участие може да навреди на икономическите отношения със Запада, на които Китай разчита.“
Длъжностните лица също наблюдават дали Китай предоставя някои икономически и дипломатически облекчения за Русия под други форми, като гласуване за въздържал се в ООН. В Рим съветникът по националната сигурност на САЩ Джейк Съливан и американска делегация, които се срещнаха с висшия китайски дипломат Ян Джиечи, „повдигнаха пряко и много ясно“ загриженост относно китайската „подкрепа за Русия след инвазията и последиците, че всяка такава подкрепа ще бъде имат за“ отношенията на Китай със САЩ и партньори по света, каза говорителят на Държавния департамент Нед Прайс. На брифинг в Държавния департамент в понеделник Прайс подчерта:
„Това включва съюзници и партньори в Европа и Индо-Тихоокеанския регион.“
Опасенията относно потенциалното участие на Китай във войната се появиха, когато бомбардировките се засилиха в Киев, украинската столица, а военната кампания на Русия се придвижи на запад. Все пак остават признаци, че въоръжените сили на Русия са възпрепятствани от украински бойци, което подчертава нуждата на Русия от външна помощ. Украинските сили „нанесоха ефективен удар по руските логистични и издръжливи способности“ във войната, каза пред репортери в понеделник висш служител на отбраната на САЩ. А САЩ не вярват, че ракетните удари на Русия по украински военен учебен център в Западна Украйна ще повлияят на усилията на САЩ да доставят оръжия на военните на тази страна.
Байдън, който работи за събиране на международна подкрепа за Украйна, може скоро да пътува до Европа, за да се консултира допълнително със съюзниците там, казаха хора, запознати с плановете, въпреки че към понеделник нито едно пътуване не беше финализирано. Администрацията му също обмисля ускоряване на презаселването на украински бежанци посредством връзките със САЩ. Президентът на САЩ може да бъде изправен пред засилен натиск да помогне на разселените украинци скоро – президентът на нацията Володомир Зеленски планира на практика да говори на съвместна сесия на Конгреса в сряда.
САЩ наблюдават как Китай реагира на руската инвазия в Украйна
Отправяйки се към срещата, американски служители казаха, че очакват Ян да представи Китай като неутрален партньор, който желае да помогне за улесняване на преговорите между двете страни, насочени към прекратяване на военните действия. Китай засили дипломатическите си усилия през последните дни, включително в разговор миналата седмица между Си и лидерите на Франция и Германия, целящи да сигнализират за готовност да поемат по-активна роля в кризата.
САЩ гледат на тези усилия малко скептично, предвид скорошната близост на Китай с Русия. А през уикенда американски служители заявиха, че разполагат с информация, че Русия е поискала от Китай военна подкрепа, включително дронове, тъй като нейното нахлуване напредва по-бавно, отколкото Кремъл е очаквал. И китайското, и руското правителство публично отрекоха искането да е било направено.
Съливан каза пред CNN в неделя, че предоставянето на подкрепа на Русия от страна на Китай е „загриженост“ и уточни:
„Ние също наблюдаваме внимателно, за да видим до каква степен Китай действително предоставя каквато и да е форма на подкрепа, материална подкрепа или икономическа подкрепа на Русия. Това е наша грижа. И ние съобщихме на Пекин, че няма да стоим настрана и позволи на всяка страна да компенсира Русия за загубите й от икономическите санкции.“
Американски служители твърдят, че вярват, че Си е бил обезпокоен от руската инвазия и представянето на руската армия, която е претърпяла логистични и стратегически неуспехи от началото на инвазията преди повече от две седмици. Наблюдавайки от Пекин, Си беше хванат неподготвен, че собственото му разузнаване не е било в състояние да предвиди случилото се, въпреки че Съединените щати предупреждаваха за инвазия от седмици, казаха официалните лица.
„Те може да не са разбрали пълната степен на това“, каза Съливан по CNN в неделя, „защото е много възможно Путин да ги е излъгал, по същия начин, по който е излъгал европейци и други“.
Предимно глобалното отхвърляне на действията на Русия накара Китай да прецени какви щети може да понесе на репутацията си, като се придържа към руския президент Владимир Путин. И икономически разрив с Европа или Съединените щати може да навреди на китайска икономика, която вече расте по-бавно, отколкото от 30 години.
Поради всички тези причини американските служители смятат, че сега е моментът, в който ангажирането с Китай е императив, тъй като определя как да се процедира на фона на руската агресия. Представители на САЩ и Китай поддържаха редовна връзка през последните няколко седмици, включително преди нахлуването на Русия.
Прайс каза, че САЩ „следят много внимателно до каква степен е въвлечена КНР“ – друго име за Китай – „или която и да е друга страна, в този смисъл, предоставя каквато и да е форма на подкрепа, независимо дали това е материална подкрепа, независимо дали това е икономическа подкрепа, дали това е финансова подкрепа за Русия.“
„Всяка такава подкрепа от всяка точка на света би представлявала голяма загриженост за нас.“
Той отказа да коментира конкретно съобщенията за дипломатическата телеграма и допълни:
„Ние съобщихме много ясно на Пекин, че няма да стоим настрана… Няма да позволим на всяка страна да компенсира Русия за загубите си.“
Прайс характеризира китайския отговор на руската инвазия в Украйна като донякъде „амбивалентен“, като уточни
„Онзи ден прочетох изявление на служител на КНР, който нарича ситуацията сложна. Няма нищо сложно в това. Това е гола агресия.“
Руската инвазия в Украйна хвърля отношенията ѝ с Китай в суматоха
Срещата на Съливан в понеделник в Рим първоначално беше замислена като продължение на президента на САЩ Джо Байдън и почти тричасовата виртуална среща на върха на Си през ноември, която се състоя по същото време, когато американските власти започнаха да предупреждават за масово натрупване на руски войски по границите на Украйна. В този разговор Си предупреди Байдън, че разделянето на света на конкуриращи се блокове „неизбежно би довело до катастрофа“, според китайска информация. И все пак нахлуването на Русия направи повече за изравняване на света в конкурентни съюзи, отколкото всичко, което Байдън е направил с цел укрепване на американските отношения – резултат, за който американското разузнаване установи, че Си също е неподготвен, вярвайки, че европейските икономически интереси ще попречат на държавите там да налагане на тежки санкции.
Тази динамика усложни отношенията, които Си и Путин обявиха, че нямат граници в дълъг документ през февруари, когато Путин посети Пекин за разговори и за да присъства на церемонията по откриването на Зимните олимпийски игри. Решението на САЩ да организират дипломатически бойкот на Игрите вбеси Си, казаха официални лица, което направи присъствието на Путин на стадиона още по-важно.
Развиващият се отговор в Китай на руската инвазия – от отричането на такова, което би се случило до избягването на общественото осъждане до представянето на себе си като възможен посредник – е наблюдавано отблизо от Белия дом, където потенциалът на съюз между Москва и Пекин се разглежда с повишена загриженост. Директорът на ЦРУ Бил Бърнс каза миналата седмица, че партньорството се корени в „много много хладнокръвни причини“.
Нова „ос“, формираща се в опозиция на водените от Америка усилия за укрепване на регионалната сигурност, се работи отпреди войната в Украйна, включително в икономическия, политическия и военния сектор. Но САЩ не смятат партньорството за напълно развито, каза пред депутатите миналата седмица директорът на националното разузнаване Аврил Хейнс.
„Ние виждаме, че все още не е в момента, в който сме, например, със съюзници“, каза Хейнс и допълни:
„Те не са постигнали такова ниво на сътрудничество и ние очакваме, че е малко вероятно през следващите пет години те… да станат начин, по който сме съюзник с другите ни членове на НАТО в този контекст“.