„На 14 март след свое заседание Съветът на директорите на държавната компания „Сортови семена – Елит“ ЕАД , ме уведоми с писмо, че предлага да преразгледа взетите до момента решения и да предложи на правителството друг механизъм или да възложи на друга държавна институция да изкупи и съхранява необходимото количество зърно. Те отказват да изпълнят възложения ангажимент с решение на Министерски съвет и ние считаме, че тези действия на държавната компания са саботаж“.
Това обяви министърът на земеделието д-р Иван Иванов по време на пресконференция, съобщиха от ведомството. Той уточни, че в писмото се посочва, че дружеството отказва да изпълни възложения му от държавата ангажимент, а конкретните лица отговорни за това са подали и своите заявления за напускане по начин, по който блокират тяхното незабавно освобождаване.
Аграрният министър подчерта, че с тези свои действия те са забавили необходимите мерки, които правителството взима в защита на българския народ и препитанието му в тази тежка международна обстановка, в която се намираме. Той акцентира още, че е безотговорно в момент на умишлена спекула, засягаща цените на горива и основни храни, да се саботират действията на институциите, целящи предотвратяването и, както и успокоявано на пазара. По думите му настоящото ръководство, което е взело това решение, е назначено от ГЕРБ, което само по себе си поражда много въпроси.
„Основен ангажимент на Министерство на земеделието в момента е осигуряването на продоволствената сигурност на страната. В тази тежка ситуация работим непрестанно с екипа на министерството за провеждане на необходимите срещи и консултации за изработване на механизми, по които държавата да закупи необходимите количества пшеница, слънчоглед и царевица”, каза още министърът.
Той припомни, че Министерство на земеделието е предложило на Министерски съвет за закупуването на необходимото количество зърно за продоволствени цели да увеличи капитала на „Сортови семена – Елит“ ЕАД с 1 100 000 лв.
„Дружеството беше избрано, тъй като притежава оперативен и технически потенциал да изкупи и съхранява нужното за продоволствената сигурност на държавата зърно. То отговаря напълно на изискванията, не е в ликвидация и може да изпълни ангажиментите”, допълни Иванов.
Министърът поясни още, че осигурените средства са заем и не са заложени в държавния бюджет.
Аграрният министър информира, че се разработват резервни механизми за изкупуване на житото, които предстои на следващото заседание на Министерски съвет да бъдат разгледани и поясни още, че това ще са отново държавни. Относно борсовите посредници Иванов съобщи, че ще бъдат използвани брокерите на Държавния резерв, с което ще бъде ограничено плащането на големи комисионни.
„Осигуряването на съхранението на зърното ще бъде заложено като условия при листването на Софийската стокова борса“, поясни още Иванов.
На въпрос за разпределението на подпомагането по COVID мярката министърът заяви, че всички средства ще бъдат разпределени на база нуждите на земеделските производители и на база на техните искания и справедливо разпределение.
„Решение ще бъде взето след постигнат консенсус, а не на база на проведени предварително консултации. Проведохме среща и представителите на сектор „Плодове и зеленчуци“ и считаме, че причините за протеста не отговарят на обективната действителност“, обясни министър Иванов.
В заключение той припомни, че тази година има предвидени в бюджета 111,5 млн. лв. за подпомагане на секторите „Животновъдство” и „Растениевъдство”, като миналата година той е бил в рамките на 72 млн. лв.,съобщиха още от земеделското министерство.